Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Ολυμπιακός: Ζωντανές οι ελπίδες για την 2η θέση

Σημαντική νίκη 82-74, η οποία διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για την κατάληψη της 2ης θέσης του ομίλου, πέτυχε ο Ολυμπιακός σε βάρος της Κάχα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να καλύψει το -8 του πρώτου αγώνα, παρότι είχε προηγηθεί με 20 πόντους, τρία λεπτά πριν το τέλος!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας εξαιρετική άμυνα βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +8 (10-2 στο 3'). Μάλιστα, η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε δεχθεί μόλις ένα καλάθι (από τον Νοτσιόνι) σε 3:30" αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 18-11, με τον Σπανούλη να οργανώνει και να εκτελεί τους βάσκους.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λο να παίρνει τη σκυτάλη από τον V-Span και να πρωταγωνιστεί από πλευράς Ολυμπιακού, ο οποίος στο 17' έφτασε τη διαφορά στο +18, με τρίποντο του Κώστα Σλούκα. Οι πρωταθλητές πήγαν στα αποδυτήρια με μαξιλαράκι ασφαλείας, χάρη σε καλάθι του Σπανούλη, ο οποίος διαμόρφωσε το 41-27, φτάνοντας τους 7 πόντους.

Με τον Κώστα Παπανικολάου να βγάζει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+18 στο 26', 57-39), αλλά ακολούθησε ένα μπλακ άουτ των γηπεδούχων και ένα κρεσέντο από τα 6.75μ. των ισπανών, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 5-13, μείωσαν σε 62-52 στο 32' (ο Νοτσιόνι είχε 0/4 τρίποντα, αλλά Χέρτελ και Κοζέρ είχαν 5/5 μαζί)! Στο σημείο εκείνο ανέλαβε ο Περπέρογλου, ο οποίος με 5 πόντους και ένα κλέψιμο, βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξαναφτάσει στο +15 (69-54).

Η Κάχα μείωσε και πάλι στους 11 (69-58), αλλά τα λάθη των παικτών της (20!) σε κρίσιμα σημεία, σε συνδυασμό με τα 12 κλεψίματα του Ολυμπιακού και τον επιθετικό οίστρο των Περπέρογλου και Λο (19π.), έδωσαν στους γηπεδούχους το δικαίωμα να αποσπαστούν, με σερί 9-0, στο +20 (78-58) στο 37'.

Τάσεις αυτοκτονίας -όσον αφορά την υπεράσπιση της διαφοράς- έδειξε ο Ολυμπιακός, καθώς με τρία διαδοχικές λάθος πάσες στην επίθεση, έδωσε τη δυνατότητα στην Κάχα να ολοκληρώσει ένα επιμέρους σκορ 2-13 και να μειώσει σε 80-71!

Και τελικά αυτοκτόνησε... Νίκησε μεν (82-74, το ίδιο σκορ που έχασε στην Ισπανία), αλλά χωρίς να πάρει τη διαφορά, με τον Λο να αστοχεί στην τελευταία επίθεση και τον Μπαρτζώκα να είναι έξαλλος, που οι παίκτες του έχασαν 12 πόντους διαφορά σε 3 λεπτά.