Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Ρεάλ: Απόλυτα εξαρτημένη από τον Κριστιάνο της

Μία φορά τόλμησε ο Μουρίνιο να μη ξεκινήσει τον Ρονάλντο, και η Ρεάλ κινδύνεψε να χάσει από την ουραγό Ντεπορτίβο! Με ανατροπή ξεπέρασε και η Μπαρτσελόνα το εμπόδιο της Σεβίλης. Την Τρίτη, στη Βαρκελώνη, το δεύτερο «classico» στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Ο Βίγια έχει σκοράρει και ο τερματοφύλκας της Σεβίγια αδυνατεί να το χωνέψει

Βλέποντας την ομάδα του να χάνει 1-0, στην Κορούνια, ο Μουρίνιο σήκωσε από τον πάγκο τον Κριστιάνο (πρώτη φορά που δεν παίζει βασικός, από το Σεπτέμβρη του 2011), και του ζήτησε να τον βγάλει από τη δύσκολη θέση. Ο Πορτογάλος σταρ αυτό ακριβώς έκανε, ειδικά  με την πάσα "πάρε-βάλε" που έδωσε στον Ιγκουαϊν, στο 88', ενώ δεκαπέντε λεπτά νωρίτερα είχε ισοφαρίσει το σκορ ο Κακά, με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής.
Η κακή εικόνα της Ρεάλ, μέχρι την είσοδο του ηγέτη της (57'), οφείλεται στην επιθυμία της να κρατήσει δυνάμεις για τη μεθαυριανή ρεβάνς με την Μπαρτσελόνα, στα ημιτελικά του Κυπέλλου (1-1 το σκορ στο "Μπερναμπέου"), πρακτική που ακολούθησαν και οι "μπλαουγκράνα", παίζοντας με τη Σεβίλη. Κι αυτοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά τους "ξελάσπωσε", ως συνήθως, η αποτελεσματικότητα του Μέσι, που έφτασε κιόλας τα 38 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Βίγια, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Σοσιεδάδ 1-3 (30' Ιμπάι Γκόμεθ - 34' Γκριζμάν, 66' Αγκιρέτσε, 76' Βέλα)
Μαγιόρκα - Χετάφε 1-3 (24' Ντος Σάντος- 71' πεν. Κάστρο, 82', 86' Κολούνγκα)
Σαραγόσα - Βαλένθια 2-2 (5' πεν. Απόνιο, 32' Πόστιγκα - 36',69' Ζόνας)
Λα Κορούνια - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (35' Ρίκι - 73' Κακά, 88' Ιγκουαϊν)
Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 2-1 (52' Βίγια, 60' Μέσι - 42' Μποτία)
Ράγιο Βαγιεκάνο - Βαγιαδολίδ 1-2 (72΄Αμάτ - 71΄αυτ. Αμάτ, 80΄Μανούτσο)
Θέλτα - Γρανάδα 2-1 (24' Ασπας, 81' Μπαρμέγιο - 28' Ιγκάλο)
Ατλέτικο Μαδρίτης - Εσπανιόλ 1-0 (37' πεν. Φαλκάο)
Μπέτις - Μάλαγα (22:00)
Λεβάντε - Οσασούνα (Δευτέρα,22:00)

Στη βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 68, Ατλέτικο 56, Ρεάλ Μ. 52, Μάλαγα** 42, Βαλένθια 41, Σοσιεδάδ 40, Ράγιο Βαγιεκάνο 37, Μπέτις** 36, Χετάφε 35, Λεβάντε** 34 κ.α.