Τετάρτη 29 Μαΐου 2013

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Παναθηναϊκός νίκησε 84-61 τον Πανιώνιο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο για το πρώτο μεταξύ τους ματς στο πλαίσιο των ημιτελικών των πλέιφ οφ με 84-61, πατώντας... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Διαμαντίδης με 11 πόντους και 8 ασίστ και Ραμέλ Κάρι με 14 και 4/5 τρίποντα ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Ο Παππάς ήταν ο καλύτερος παίκτης για τους ηττημένους με 14 πόντους.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων ξανά στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή (31/05).

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν τον αγώνα με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Λάσμε, Γκιστ και Ματσιούλις, έχοντας από την αρχή σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, ενώ και στην επίθεση το σκορ έδειχνε γρήγορα 15-6.
Στο τέλος της περιόδου, το σκορ ήταν για τους γηπεδούχους 21-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος μείωσε σε 21-18, αλλά από κει και πέρα η ψαλίδα μεγάλωσε, με την ομάδα του Πεδουλάκη να ξεφεύγει με το σκορ να δείχνει 36-23, ενώ στο ημίχρονο οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι σε διψήφιο νούμερο (41-30).
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, το σκορ έδειξε 49-30, με τον Κάρι να κάνει… όργια από τα 6,75.

Το σκορ ημιχρόνου (71-45) διαμόρφωσε ο Γιάνκοβιτς στο 30’.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν μπόρεσε να βρει… αντίδοτο στην πολύ καλή λειτουργία του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση και έτσι το τελικό 84-61 απεικονίζει την εικόνα των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 41-30, 71-45, 84-61

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 10, Μπράμος 3, Κάρι 14, Ματσιούλις 10, Ούκιτς 7, Λάσμε11, Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 11, Γκιστ 2, Γκουίν 4, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 3