Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2010

«Υπογραφή» Γκέκα με δύο γκολ στη νίκη της Άιντραχτ

Γκέκας και Τζαβέλλας πανηγυρίζουν την νίκη της Άιντραχτ
Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο τερμάτων τον Φάνη Γκέκα η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 3-0 της Καϊζερσλάουτερν και σκαρφάλωσε στην 7η θέση της Bundesliga, την οποία μοιράζεται με τη Φράιμπουργκ. Για 89 λεπτά αγωνίστηκε ο Γιώργος Τζαβέλας, που αντικαταστάθηκε από τον τρίτο Έλληνα της «παρέας», Γιάννη Αμανατίδη.
Αν και οι νεοφώτιστοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και δημιούργησαν κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ, η ομάδα της Φρανκφούρτης ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκέκας εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Οτς και με αριστερό πλασέ έγραψε το 1-0.
Ο Έλληνας διεθνής διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων στο 67ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του.
Η Καϊζερσλάουτερν δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και να κυνηγήσει ένα γκολ, ενώ δέχθηκε και τρίτο στο 83' από τον Μέιερ, ο οποίος αντικατέστησε τον Γκέκα στο 79'.
Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και η Άιντραχτ έφυγε με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές της.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Κολονία - Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2 (82' Ποντόλσκι - 20' Μπλαζικόφσκι, 92' Σαχίν)
Σάββατο
Μάιντς - Αμβούργο 0-1 (89' Γκερέρο)
Μπάγερν Μονάχου - Ανόβερο 3-0 (21', 77', 90' Γκόμεζ)
Σάλκε - Στουτγάρδη 2-2 (29' Εντουάρντο, 80' πέν. Χούντελααρ - 15' Γκέμπχαρτ, 74' Χάρνικ)
Βέρντερ Βρέμης - Φράιμπουργκ 2-1 (33' Χαντ, 73' Αλμέιδα - 62' Σούστερ)
Ζανκτ Πάουλι – Νυρεμβέργη 3-2 (45' Ασαμόα, 59' Εμπερς, 82' Μπρανς - 48' Εκίτσι, 62' Βολφ)
Βόλφσμπουργκ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3 (9' Ντιέγκο, 68' Γκραφίτε - 72', 82' Ρόλφες, 74' πέν. Βιντάλ)
Κυριακή Καϊζερσλάουτερν - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-3 (45', 67' Γκέκας, 83' Μέιερ)
18:30 Χόφενχαϊμ - Γκλάντμπαχ