Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2010

Ο Παπανικολάου χάρισε τη νίκη στο Περιστέρι

Σε ένα από τα πιο αργά και άρχημα ποιοτικά παιχνίδια των τελευταίων ετών, το Περιστέρι νίκησε 65-54 την Καβάλα στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Οι παίκτες φάνηκαν να μην έχουν όρεξη για μπάσκετ, με εξαίρεση τον Δημήτρη Παπανικολάου που με 25 πόντους έμοιαζε πιο ορεξάτος από ποτέ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Καβάλα προσπάθησε, με τον θηριώδη Σίμονς να επικρατεί κάτω από τα καλάθια. Ωστόσο, στο δεύτερο 20λεπτο βρήκε το... δάσκαλό του στο πρόσωπο του Λούμπι που τελείωσε το ματς με 13 ριμπάουντ και έδωσε βοήθειες στην ομάδα του στην άμυνα.

Δεκάλεπτα: 12-18,27-32, 46-43, 65-54

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Β. Μάντζαρης 3, Κινγκ 14 (1), Ψαρόπουλος, Δ. Παπανικολάου 25 (1), Α. Μάντζαρης 5 (1), Σκοτ 5 (1), Τσιάκος, Πέτρουλας, Λούμπι 4, Μότσνικ 9
ΚΑΒΑΛΑ: Παλάσιο 8, Κοστόφ, Χαφ 13 (3), Χ. Παπανικολάου 5 (1), Στεφανίδης 5 (1), Σίμονς 8, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 10 (1), Καραποστόλου 3 (1), Σίμτσακ 2, Αγγελόπουλος  enet.gr