Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2010

Με καρέ του Κριστιάνο Ρονάλντο η Ρεάλ 6-1 τη Σανταντέρ

Cristiano Ronaldo en el madridImage by Magic Root™ via FlickrΗ Ρεάλ συνέτριψε (6-1) στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» τη Σανταντέρ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σημειώνει καρέ. Η Μπαρτσελόνα με δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι, έκαμψε στη Σαραγόσα την αντίσταση της τοπικής ομώνυμης ομάδας κερδίζοντάς την 2-0. Η «βασίλισσα» διατηρήθηκε στο +1 από την Μπαρτσελόνα στο βαθμολογικό πίνακα.

Στη Μαδρίτη ο Κριστιάνο Ρονάλντο για πρώτη φορά πέτυχε 4 γκολ σε ένα ματς με την "βασίλισσα" και πλέον με 10 γκολ είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με τα διπλάσια από τους Νιλμάρ, Φεντερίκο Ιγκουαΐν και Λιονέλ Μέσι που μοιράζονται τη δεύτερη θέση.

Ο Ιγκουαΐν άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και στη συνέχεια πήρε τη Ρεάλ στην πλάτη του ο Πορτογάλος, ο οποίος σκόραρε στο 15’, στο 26’, στο 47’ και στο 55’ με πέναλτι, ενώ το έκτο γκολ των Μαδριλένων σημείωσε στο 63ο λεπτό ο Οζίλ. Για την Σανταντέρ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 73’ ο Ντιόπ.

Ο Λιονέλ Μέσι αναδείχθηκε σε ηγέτη και σκόρερ της Μπαρτσελόνα, καθώς με τα δύο γκολ που πέτυχε στο 42ο και στο 66ο λεπτό, οδήγησε τους Καταλανούς σε εκτός έδρας νίκη σε βάρος της Σαραγόσα με 2-0.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σαραγόσα - Μπαρτσελόνα 0-2 (42' και 66' Μέσι)
Ρεάλ - Σανταντέρ 6-1 (10' Ιγκουαΐν, 15', 26', 47' και 55' πεν. Κρ. Ρονάλντο, 63' Οζίλ -73' Ντιόπ)
Βαλένθια - Μαγιόρκα (23:00)

Κυριακή (18:00)