Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2010

Ματς παρωδία:Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 108-61

Σε έναν αγώνα παρωδία ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ με 108-61 για την πρεμιέρα της Α1 στο μπάσκετ.
Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν πλήρεις, ενώ ο «δικέφαλος» αγωνίστηκε με μόλις πέντε αλλοδαπούς παίκτες, καθώς οι Έλληνες επαγγελματίες συμμετείχαν στην απεργία του ΠΣΑΚ.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική, καθώς ο Παναθηναϊκός συμμετείχε με την κανονική του ομάδα, ενώ ο ΠΑΟΚ χρησιμοποίησε όλους κι όλους πέντε παίκτες, τους αλλοδαπούς Μάρσαλ, ΜακΓκράθ, Σιμς, Γκετσέφσκι και Γκρέι. Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό οι «πράσινοι» δεν συνάντησαν την παραμικρή αντίσταση από τον «δικέφαλο» και προηγήθηκαν με 27-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 54-22 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια το ματς ήταν καθαρά διαδικαστικό, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει τους γηπεδούχους που στη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 84-37. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έριξε το ρυθμό του και έφθασε τελικά στη νίκη με 108-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 54-22, 84-37, 108-61.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 14 (2), Μάριτς 10, Περπέρογλου 12 (2), Μπατίστ 6, Φώτσης 14, Σάτο 4, Νίκολας 16 (4), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 3 (1), Βουγιούκας 4, Καλάθης 12 (1), Καϊμακόγλου 10 (2).
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 10, ΜακΓκράθ, Σιμς 20, Γκρέι 20 (4), Γκετσέφσκι 11 (1).