Κυριακή 8 Απριλίου 2012

Στο -3 η Μπάρτσα και... περιμένει

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 4-1 της Σαραγόσα στο Λα Ρομαλέδα για την 32η αγωνιστική της Primera Division και μείωσε τη διαφορά της από τη Ρεάλ Μαδρίτης στους τρεις βαθμούς.

Οι μπλαουγκράνα περιμένουν στραβοπάτημα της Βασίλισσας στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου την Κυριακή (8/4), όταν αντιμετωπίζει τη Βαλένθια, για να μονιμοποιήσουν την πίεσή τους στους μαδριλένους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αράντα στο 30', αλλά η ανατροπή έγινε άμεσα, με τα τέρματα των Πουγιόλ στο 36' και Μέσι στο 39'.
Ο αργεντινός σκόραρε με πέναλτι και στο 86', φτάνοντας τα 38 τέρματα φέτος, ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Πέδρο.
Ο Αράντα στο 24', δηλαδή 6 λεπτά πριν ανοίξει το σκορ είχε χάσει πέναλτι, ενώ από το 45' η Σαραγόσα έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Άμπρααμ.
Το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 32ης αγωνιστική της Primera Divizion:
Σάββατο (07/04)
Χετάφε – Σπόρτινγκ Χιχόν 2-0 (22’ Μίκου, 47’ Κάστρο)
Ράγιο Βαγιεκάνο – Οσασούνα 6-0 (5’ Μοβίγια, 17’, 28’ Μίχου, 36’ Κόστα, 57’ Αρμεντέρος, 79’ Τίτο)
Εσπανιόλ – Σοσιεδάδ 2-2 (45+1’ αυτ. Ντέμιντοφ, 47’ Γουέις/ 12’, 15’ Βέλα)
Σαραγόσα – Μπαρτσελόνα 1-4
Μπέτις – Βιγιαρεάλ (23:00)