Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2014

VIDEO - Μας… δουλεύει η Σίτι!

Τα παιχνίδια πρωταθλήματος στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι δεν έχουν σασπένς. Γι’ αυτό είπε να το δώσει στο Κύπελλο. Μένοντας πίσω με δυο γκολ, πριν βάλει τέσσερα σ’ ένα ημίωρο στη Γουότφορντ (4-2)!

Δεν εξηγείται αλλιώς, η Μάντσεστερ Σίτι κάνει πλάκα!

Έχοντας σαρώσει όποιον πέρασε απ’ την έδρα τους για την Premier League (11 στα 11) και δίνοντάς του μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις και γκολ… για το σπίτι, οι «πολίτες» έδειχναν να πηγαίνουν για μεγάλο «κάζο» στο Κύπελλο απ’ την ταπεινή Γουότφορντ!

Και οι… αθεόφοβοι -όχι απλά γύρισαν ένα ματς στο οποίο μέχρι το 60’ έχαναν 0-2, αλλά πέρασαν και με στιλ στους «16» της διοργάνωσης.!

Χάρη στον εκπληκτικό Κουν Αγουέρο: Που πρώτα έφερε την κατάσταση στα ίσα, σκοράροντς δις στο 60’ και το 79’ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε και τη χαριστική βολή στην αντίπαλο της Σίτι (4-2), λίγο αφότου ο Κολάροφ την είχε λυτρώσει στο 87’.

Κατά τ’ άλλα, το Κύπελλο Αγγλίας δεν δικαιολόγησε -σήμερα τουλάχιστον- τον τίτλο του θεσμού των εκπλήξεων. Κι αυτό διότι όλες οι ομάδες της Premier League, με εξαίρεση την Κρίσταλ Πάλας (που αποκλείστηκε με 2-1 απ’ τη Γουίγκαν), έπαιρναν την πρόκριση.

Εύκολα, όπως η Σαουθάμπτον (2-0 τη Γέοβιλ) και η Χαλ (2-0 στην έδρα της Σάουθεντ) ή δύσκολα -όπως η Σουόνσι, που χρειάστηκε δυο γκολ του Μπονί σε τρία λεπτά για να λυγίσει 2-1 την Μπέρμιγχαμ και η Σάντερλαντ που προστάτευσε μέχρι τέλους το γκολ του Χάρη Μαυρία για να επικρατήσει 1-0 της Κίντερμίνστερ.