Πέμπτη 23 Ιανουαρίου 2014

Ευρωλίγκα: Ο Ομπράντοβιτς νίκησε τον Παναθηναϊκό του

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη ήττα στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας, αφού παρά τη μεγάλη προσπάθεια έχασε στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ του «δικού» του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς με 77-72. Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο, ενώ η αποψινή ήταν η πρώτη νίκη των Τούρκων στην παρούσα φάση.

Η επιμονή στα τρίποντα, παρά την αρχική αστοχία (0/7), επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 12-6 και 16-8, αλλά παρά το τάιμ άουτ του Αργύρη Πεδουλάκη η κατάσταση δεν βελτιώθηκε και οι Τούρκοι με συνεχείς πόντους του ΜακΚάλεμπ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 (23-11).

Ένα σερί 5-0 έφερε τη «Φενέρ» για πρώτη φορά στο +13 (32-19), αλλά με τους Κάρι και Μπατίστ οι «πράσινοι» μείωσαν στους 8 (34-26), πριν πάρουν το δρόμο για τα αποδυτήρια στο -11 (28-39) εξαιτίας της ολιγωρίας στην άμυνα, που μεταφράστηκε σε χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Με οκτώ συνεχείς πόντους του Μπογκντάνοβιτς οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου (47-33), την ώρα που Παναθηναϊκός επέμενε να κάνει κατάχρηση στις προσπάθειες έξω από τα 6.75.

Η είσοδος του Μαυροκεφαλίδη ήταν η λύση που έψαχνε ο Πεδουλάκης, καθώς με ένα προσωπικό 9-0 του διεθνούς σέντερ οι «πράσινοι» μείωσαν στους πέντε (49-44) και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι.

Με τρίποντο του Διαμαντίδη και κάρφωμα του Λάσμε ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο -3 (55-58) στο 33΄, ενώ με νέα προσπάθεια του αρχηγού ισοφάρισε και δύο «κολλητά» τρίποντα του Μπράμου πέρασε με 61-60 και 62-64.

Με βολή του Ονάν η Ούλκερ ανέκτησε το προβάδισμα (68-67). Οι διαιτητές χρέωσαν φάουλ χωρίς βολές καθαρό γκολ-φάουλ του Διαμαντίδη και με το τρίποντο του Κλέιζα έγινε το 71-67 59’’ πριν το τέλος, για να πάρει λίγο αργότερα ο Λιθουανός πρώην παίκτης του Ολυμπιακού άλλο ένα μεγάλο σουτ και να «καθαρίσει» για τους γηπεδούχους.