Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2013

Δεν χάνει ούτε σετ ο Ναδάλ!

Ο Ισπανός τενίστας επικράτησε 3-0 σετ του Ίβαν Ντόντιγκ και συνεχίζει την προέλασή του στο US Open

Πάει κι αυτός… Ο Ραφαέλ Ναδάλ ξεπέρασε ακόμα ένα εμπόδιο, επικρατώντας 3-0 σετ (6-4, 6-3, 6-3) του Ίβαν Ντόντιγκ, μια νίκη που του χάρισε την είσοδό του στο τέταρτο γύρο του US Open.

Ο Ισπανός όχι μόνο δεν χάνει, διευρύνοντας το φετινό του σερί του σε σκληρές επιφάνειες στα 18 παιχνίδια, αλλά θα χρειαστεί να περιμένουμε κι άλλο, ούτως ώστε να δούμε αν θα χάσει σετ κάποια στιγμή. Πάντως μέχρι τώρα σε τρία ματς στο αμερικανικό Grand Slam, αυτό δεν έχει γίνει.

Ο «βασιλιάς στο χώμα» χρειάστηκε 2 ώρες και 10 λεπτά για να επικρατήσει του Κροάτη αντίπαλού του και πλέον στους «16» θα συναντήσει έναν εκ των Ίσνερ-Κόλσραϊμπερ.

Περίπου στις 04:00, τα ξημερώματα Κυριακής θα αγωνιστεί ο Ρότζερ Φέντερερ απέναντι στον Αντριάν Μαναρίνο, με στόχο τη νίκη που θα τον φέρει εξίσου στο τέταρτο γύρο του US Open και ταυτόχρονα πιο κοντά στο ντέρμπι με τον Ναδάλ μια φάση αργότερα (στα προημιτελικά).