Τετάρτη 18 Μαΐου 2011

Κυπελλούχος Κύπρου η Ομόνοια!

Το 13ο Κύπελλο Κύπρου στην ιστορία της κατέκτησε η Ομόνοια επικρατώντας με... 4-3 του κατόχου του τροπαίου Απόλλωνα στα πέναλτι κι ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση του αγώνα είχε λήξει ισόπαλη 1-1.

Ο Απόλλων ξεκίνησε πιο δυνατά, αλλά ήταν το «Τριφύλλι» αυτό που προηγήθηκε στο σκορ στο 13ο λεπτό με τον Κωνσταντίνου έπειτα από σέντρα του Αβραάμ.

Ο κάτοχος του Κυπέλλου πίεσε στη συνέχεια για την ισοφάριση και είχε την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά για να φτάσει στο 1-1 χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 85ο λεπτό και το... αυτογκόλ του Χαραλάμπους σε προσπάθειά του να διώξει το σουτ του Μπαγκούρα.

Στην παράταση το ματς ήταν ισορροπημένο, με τους δύο τερματοφύλακες Σβαλόφσκι και Γιωργαλλίδη να φωνάζουν «παρών» όπου χρειάστηκε, οδηγώντας τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιωργαλλίδης που απέκρουσε δύο πέναλτι, χαρίζοντας στην ομάδα του το πρώτο της κύπελλο μετά το 2005.