Κυριακή 22 Μαΐου 2011

Kyriakos Papadopoulos SchalkeImage via Wikipedia
Η ομάδα που έφτασε στους "4" του Τσάμπιονς Λιγκ δεν θα μπορούσε να χάσει το Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Κάνοντας "σκόνη" την Ντουίσμπουργκ, η Σάλκε επικράτησε με 5-0 και κατέκτησε το 5ο κύπελλο της ιστορίας της.

Αυτή μάλιστα ήταν η ισοφάριση της μεγαλύτερης νίκης σε τελικό. Το ίδιο σκορ είχε πετύχει και πάλι η Σάλκε το 1972 κόντρα στην Καϊζερσλάουτερν.

Στο 18’ ο Ντράξλερ άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά αργότερα ο Χούντελαρ έδωσε αέρα 2 τερμάτων στην ομάδα του πετυχαίνοντας το 200ο γκολ στην επαγγελματική του καριέρα.

Στο 42’ ο Χέβεντες έβαλε πρόωρο τέλος στον τελικό και στο δεύτερο ημίχρονο τα τέρματα των Χουράδο και Χούντελαρ διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Η Ντούισμπουργκ, ομάδα της Β' κατηγορίας δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του ματς. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έπαιξε βασικός.