Κυριακή 25 Απριλίου 2010

Μαρούσι-Πανελλήνιος 86-73

Το Μαρούσι επικράτησε στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» του Πανελληνίου με 86-73 και εξασφάλισε την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο. Οι «ολυμπιονίκες» που έχασαν για έβδομη φορά μακριά από την Κυψέλη, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής θα τερματίσουν τέταρτοι.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα να αναδειχθούν ισόπαλες 18-18. Στη δεύτερη περίοδο ο Πανελλήνιος με τους Βουγιούκα και Χαραλαμπίδη να είναι εύστοχοι, πέρασε μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο την βρήκε προηγούμενο με 38-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Μαρούσι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, η αμυντική λειτουργία της ομάδας ήταν καλή και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 59-53. Στην τελευταία περίοδο ο Πανελλήνιος έδειξε κουρασμένος, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Αμαρουσίου και έφθασαν σε μια άνετη νίκη με 86-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-38, 59-53, 86-73

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κις 17 (5), Λούκας 15 (1), Πελεκάνος 14 (4), Μπατής, Χόμαν 10, Νάτζφεϊ 2, Μαυροειδής 14, Κένταλ 2, Καϊμακόγλου 12 (1).
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 14 (3), Χαραλαμπίδης 19 (1), Καλαϊτζής 3, Οουενς 4, Οστοϊτς 2, Μπλάκνεϊ 11 (1), Ντέιβις, Βουγιούκας 18.