Κυριακή 25 Απριλίου 2010

Πρώτος στην κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 91-62 και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση μια αγωνιστική πριν από τη λήξη της κανβονικήςε περιόδου. ΟΙ «πράσινοι» που πέτυχαν την 13η εντός έδρας νίκη τους, με τέσσερις παίκτες να φθάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων, θα συμμετάσχουν στα πλέι οφ με απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Με τους Πέκοβιτς, Μπατίστ, Φώτση και Διαμαντίδη σε μεγάλη βραδιά, ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα της ΑΕΚ. Το «τριφύλλι» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έπαιξε σε ρυθμό… ρελαντί και ουσιαστικά δεν αντιμετώπισε αντίσταση από την «Ένωση». Στο πρώτο δεκάλεπτο με υψηλό ποσοστό ευστοχίας και με πολύ καλή άμυνα, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 22-17. Στη συνέχεια απέκτησε διαφορά ασφαλείας και έκλεισε το ημίχρονο στους +14 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να προβάλει σθεναρή αντίσταση και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 21 πόντους. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «πράσινους» να φθάνουν σε μια άνετη νίκη με 91-62

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 46-32, 64-43, 91-62

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 1, Τέπιτς 2, Σπανούλης 7 (1), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 13, Φώτσης 11 (3), Γιασικεβίτσιους 9 (1), Νίκολας 5 (1), Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 11 (1), Πέκοβιτς 16, Καλάθης 7 (1).
ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Μαρίνος 2, Γκριν 12 (1), Νικολαίδης 16 (4), Μαζέικα 4, Μακ 7 (1), Παπαντωνίου 2, Δορκοφίκης 2, Καλλινικίδης 7, Τουντζιαράκης 2, Φράνσις 8, Μελς, Γκιζογιάννης.