Σάββατο 24 Απριλίου 2010

Η Μπάγερν έ«Χ»ασε έδαφος και η Σάλκε την έπιασε στην κορυφή

Φωτιά πήρε η κορυφή της Bundesliga δύο μόλις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Μπάγερν Μονάχου και Σάλκε συγκατοικούν πλέον στην κορυφή με 64 βαθμούς μετά την ισοπαλία της πρώτης με την Γκλάντμπαχ και τη νίκη της δεύτερης με 1-0 επί της Χέρτα στο Βερολίνο.
Ανετη νίκη για την 3η της βαθμολογίας, Μπάγερ Λεβερκούζεν, 3-0 επί του Ανόβερου. Στην 4η θέση σκαρφάλωσε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, που επικράτησε με 3-2 της Νυερμεβέργης, ενώ πολλά γκολ είχε και η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μάιντς και την Αϊντραχτ φρανκφούρτης, που έληξε ισόπαλη 3-3.
Γκλάντμπαχ – Μπάγερν Μονάχου 1-1 (60’ Ρους – 73’ Κλόζε)
Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στο Μπορούσια Παρκ η Μπάγερν Μονάχου. Οι βαυαροί βρέθηκαν απέναντι σε μία καλά οργανωμένη Γκλάντμπαχ και σε συνδυασμό με την κούραση από το παιχνίδι της Τετάρτης (21/04) έμειναν στο 1-1.
Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος με τους φιλοξενουμένους να κυνηγούν το γκολ, και την ομάδα του Φρόντζεκ να αμύνεται σθεναρά.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και παρόλο που η Μπάγερν δημιουργούσε περισσότερες φάσεις, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν πρώτοι το σκορ. Στο 60' ο Ρους με ένα δυνατό σουτ σχεδόν από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Μπουτ, ανοίγοντας το σκορ.
Το γκολ προκάλεσε μεγαλύτερο άγχος στους παίκτες του Φαν Γκάαλ, που σφυροκόπησαν στη συνέχεια την εστία του Μπάιλι. Η πίεσή τους απέφερε καρπούς στο 73’, όταν ο Λαμ γέμισε για τον Κλόζε και αυτός με κεφαλιά έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι. Οσο και αν προσπάθησαν οι βαυαροί να πετύχουν δεύτερο γκολ, δεν τα κατάφεραν και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ανόβερο 2-0 (25’, 88’πεν. Κίσλινγκ, 64’ Καπλάν)
Εύκολο απόγευμα πέρασε στο Μπαγιαρίνα η Μπάγερν, που επικράτησε με 2-0 του Ανόβερου και αύξησε στο +3 από τη δεύτερη διεκδικήτρια της 3ης θέσης που οδηγεί στο Champions League, Βέρντερ Βρέμης, η οποία φιλοξενεί την Κολονία αργότερα (19:30).
Από τα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη, ενώ το Ανόβερο περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα με λίγες αντεπιθέσεις. Στο 25ο λεπτό ο Κίσλινγκ εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Καπλάν και με ένα δεξί δυνατό σουτ έκανε το 1-0.
Οι «ασπιρίνες» πίεσαν για δεύτερο γκολ στη συνέχεια του πρώτου μέρους, αλλά κατάφεραν να το πετύχουν στο δεύτερο. Συγκεκριμένα, στο 64ο λεπτό ο Καπλάν νίκησε τον Φρόμλοβιτς με ένα σουτ σχεδόν από το ίδιο σημείο με τον Κίσλινγ, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.
Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και απείλησαν αρκετές φορές τον Γκίφερ, αλλά η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κίσλινγκ στο 88ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0, στερώντας από το Ανόβερο τις όποιες ελπίδες για σωτηρία.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:
Σάββατο (24/04):
Γκλάντμπαχ – Μπάγερν Μονάχου 1-1 (60’ Ρους – 73’ Κλόζε)
Μάιντς – Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 3-3 (45’, 86’ Μπαντσέ, 56’ Σιμάκ – 13’, 20’ Μέγιερ, 62’ Κόρκματζ)
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ανόβερο 2-0 (25’, 88’πεν. Κίσλινγκ, 64’ Καπλάν)
Χέρτα Βερολίνου – Σάλκε 0-1 (87’ Γουέστερμαν)
Νυρεμβέργη – Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-3 (30’ Φραντζ, 84’ Εγκλερ – 27’, 62’, 78’ Μπάριος)
19:30GR Βέρντερ Βρέμης – Κολονία