Κυριακή 25 Απριλίου 2010

Τρίκαλα-Πανιώνιος 64-68

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος στα Τρίκαλα σε βάρος της τοπικής ομώνυμης ομάδας με 68-64 και έπιασε το Περιστέρι στην όγδοη θέση έχοντας πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Τα Τρίκαλα μετά την ήττα τους ισοβαθμούν με τον Ηλυσιακό στην προτελευταία θέση και την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η παραμονή τους στην Α1.
Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και εξελίχτηκε σε πραγματικό ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια. Στο ξεκίνημα τα Τρίκαλα πήραν προβάδισμα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 26-19. Ο Πανιώνιος στη δεύτερη περίοδο με πολύ καλή άμυνα περιόρισε τα Τρίκαλα και μείωσε σε 37-36.

Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Γιάνγκ στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε με 53-47. Ο Πανιώνιος στην τελευταία περίοδο με τον Δημήτρη Παπανικολάου να είναι ιδιαίτερα εύστοχος και με άξιους συμπαραστάτες τους Μπράιαντ και Έρτσεγκ, πέρασε μπροστά και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 68-64.
Τα δεκάλεπτα: 26-19, 37-36, 53-47, 64-68.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιαπλές): Κόλιεβιτς, Προδρόμου 2, Νοέας 2, Κατσαρές 2, Τσαϊρέλης 1, Αποστολίδης 11 (1), Γιανγκ 17 (3), Μαρμαρινός, Ζούπαν 13 (3), Σίμτσακ 14, Ντίκελ 2. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Ράις 2, Μπράιαντ 12 (1), Ζορόσκι 2, Παπανικολάου 24 (4), Μπορόβνιακ 4, Χαριτόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1, Ερτσέγκ 9 (1), Γιάνκοβιτς, Παραγιός 2, Αθηναίου 2, Έλντερ 6.