Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2010

Με σούπερ Βύντρα, ο Παναθηναϊκός 1-0 τον ΠΑΟΚ

Με ένα πανέμορφο γκολ του Λουκά Βύντρα (20'), ο οποίος έμοιαζε να είναι παντού στο γήπεδο, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟΚ. Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασαν το καλύτερο φετινό τους πρόσωπο και έδειξαν να μην επηρεάζονται από τις άδειες (λόγω τιμωρίας) εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου. Σκιά του εαυτού του και πάλι ο ΠΑΟΚ, που απέχει πλέον 10 βαθμούς από την κορυφή και είναι κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού!
Εκτός του Βύντρα, εντυπωσιακοί από πλευράς "πρασίνων" ήταν ο Τζιμπρίλ Σισέ και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, που βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα για πρώτη φορά φέτος. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Παναθηναϊκού, κυρίως οι διεθνείς, φάνηκε να κουράζονται, όμως οι μέσοι του ΠΑΟΚ ήταν απελπιστικά αργοί και δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοπαλία.
Το φιλμ του αγώνα

3' Σουτ του Κατσουράνη από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Κρέσιτς.
11' Εξαιρετική μπαλιά του Μουσλίμοβιτς, ο Βιεϊρίνια απέφυγε τον Τζόρβα, αλλά άνοιξε πολύ την μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε
12' Σουτ του Καραγκούνη από το ύψος της περιοχής, ο Κρέσιτς έπεσε και μπλόκαρε
17' Σέντρα του Σπυρόπουλου, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Μαλεζά και έφυγε ελάχιστα άουτ
19'
 Σέντρα του Βύντρα, ο Σισέ κατέβασε και σούταρε, με τον Κρέσιτς να αποκρούει με υπερένταση
20' ΓΚΟΛ (1-0): Πανέμορφο μακρινό σουτ του Βύντρα, δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ
28' ΔΟΚΑΡΙ: Σουτ στην κίνηση του Σισέ, μετά από πάσα του Καραγκούνη, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι
32' Ζητά αποβολή του Σαριέγκι ο ΠΑΟΚ, λόγω φάουλ πάνω στν Ίβιτς. Ωστόσο, ο Βάσκος δεν θεωρείται τελευταίος παίκτης, καθώς ο Βύντρα πλησίαζε από δεξιά
34' Άστοχη έξοδος του Τζόρβα, όμως ο Βύντρα έσωσε την κεφαλιά του Κοντρέρας
44' Μπαλιά του Βύντρα στον Σισέ, που πιάνει το πλασέ, αλλά ο Κρέσιτς έδιωξε σε κόρνερ
69' Καλό σουτ του Ελ Ζαρ, πέρασε λίγο άουτ
75' Μεγάλη απόκρουση του Τζόρβα σε "κεραυνό" του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή
85' Τετ-α-τετ του Σισέ με τον Κρέσιτς, νικητής βγήκε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ
87' Νέα σωτήρια απόκρουση του Τζόρβα σε κεφαλιά του Φωτάκη μετά από σέντρα του Ελ Ζαρ

ΣΚΟΡΕΡ:
 20' Βύντρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:
Τριτσώνης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαριέγκι, Χριστοδουλόπουλος - Πάμπλο Γκαρσία

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
 (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης (65' Μαρίνος), Λουίς Γκαρσία (78' Δημούτσος), Χριστοδουλόπουλος (59' Σιμάο), Σισέ
ΠΑΟΚ
(Παύλος Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Σακελλαρίου, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Πάμπλο Γκαρσία (68' Φωτάκης), Βιτόλο, Σαλπιγγίδης (68' Ελ Ζαρ), Βιεϊρίνια, Ίβιτς (80' Φιλόμενο), Μουσλίμοβιτς
Είπαν

Νίκος Νιόπλιας:
 «Πρόκειται για μια σπουδαία νίκη. Πολύ σπουδαία και αυτό οφείλεται στο ότι αγωνιστήκαμε χωρίς τον κόσμο μας λόγω της τιμωρίας. Ξέραμε ότι ο ΠΑΟΚ θα έπρεπε να υπερβάλλει σε αυτό το παιχνίδι αφού βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία. Η νίκη μας ήταν δίκαιη. Ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαμε εκεί να τελειώσουμε το ματς, πετυχαίνοντας ακόμα ένα ακόμα γκολ. Αν είχαμε τον κόσμο μας ίσως να είχαμε κλειδώσει εύκολα το παιχνίδι».

Νικόλας Πατέρας:
 «Είναι στενάχωρο να παίζει η ομάδα χωρίς κόσμο. Θέλω να δώσω ένα μήνυμα προς όλους τους φιλάθλους. Να συμμαζευτούμε για να μπορούμε να βλέπουμε γεμάτα γήπεδα και να παρακολουθούμε τα ματς με τις οικογένειές μας. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο αλλά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα. Είμαστε Παναθηναϊκός και εκφράζουμε την αισιοδοξία μας ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Για το γήπεδο δεν υπάρχει κάτι νεότερο».

Παύλος Δερμιτζάκης: «Παρουσιάσαμε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος όμως είχαμε τον πλήρη έλεγχο του ματς, καθώς ο Παναθηναϊκός φυσιολογικά γύρισε πίσω. Κάναμε τις ευκαιρίες με τις οποίες θα μπορούσαμε ένα πάρουμε την ισοπαλία, αλλά δεν τα καταφέραμε. Τώρα συγκεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι το οποίο πρέπει να πάρουμε για αν μπορέσουμε να ανακάμψουμε αγωνιστικά και βαθμολογικά».

Ντάριο Κρέσιτς: «Σεβαστήκαμε πολύ τον αντίπαλό και δεν παίξαμε καλά στο πρώτο μέρος, όταν και δεχθήκαμε ένα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε ότι μπορούμε και εμείς να παίξουμε μπάλα, αλλά δεν καταφέραμε τελικά να κάνουμε κάτι καλύτερο. Δεν με ενδιαφέρει το πρόσωπο που δείχνει η ομάδα αλλά τα αποτελέσματα, τα οποία πρέπει να διορθώσουμε». ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ