Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2010

Η Ίντερ έπιασε τη Μίλαν στην κορυφή με «διπλό» επί της Κάλιαρι

Το γκολ του Σάμουελ Ετό στο 39ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στη νίκη την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κάλιαρι και να την φέρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όπου συγκατοικεί με τη Μίλαν με 14 βαθμούς.

Οι Νερατζούρι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Η πίεσή τους απέδωσε καρπούς στο 39ο λεπτό, όταν ο Ετό με ωραία προσωπική ενέργεια πέρασε τον Αστόρι και στη συνέχεια πλάσαρε τον Αγκάτσι, γράφοντας το 1-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ κατέβασε ταχύτητα, σε αντίθεση με την Κάλιαρι που προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Σέζαρ είπε δύο φορές όχι στον Κόσου, ενώ στο 75ο λεπτό το σουτ του Μάτρι χτύπησε στο δοκάρι, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Να σημειωθεί ότι στο 78ο λεπτό ο Τιάγκο Μότα τραυματίστηκε σε μία διεκδίκηση της μπάλας, και παρόλο που δεν αντικαταστάθηκε, η κατάστασή του προκαλεί ανησυχία στο στρατόπεδο της Ιντερ, ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης με την Τότεναμ την Τετάρτη (20/10) για την 3η αγωνιστικής του Champions League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής: