Πέμπτη 8 Απριλίου 2010

Πρόκριση για Μπάγερν Μονάχου και Λιόν παρά της ήττες από Μάντσεστερ, Μπορντό

Γλυκειές ήττες υπέστησαν οι Μπάγερν Μονάχου και Λιόν στις έδρες των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μπορντό, καθώς απέσπασαν αποτελέσματα που τους έδωσαν την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League. Οι Βαυαροί ηττήθηκαν 3-2 στο «Ολντ Τράφορντ» από τους «κόκκινους διαβόλους» που έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 51', ενώ οι «γιρονδίνοι» έχασαν 1-0 από την Μπορντό.
Η Μπάγερν Μονάχου είχε βρεθεί να χάνει με 3-0 στο 41ο λεπτό, η αποβολή όμως του Ράφαελ άλλαξε τη μορφή του αγώνα και οι Γερμανοί έβαλαν τα δύο γκολ που τους έδωσαν την πρόκριση, καθώς στο πρώτο ματς είχαν νικήσει 2-1.
Και η Λιόν πήρε την πρόκριση χάρη στο πρώτο ματς, στο οποίο είχε επικρατήσει με 3-1.
Περισσότερα σε λίγο...
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. - ΜΠΑΓΕΡΝ 3-2
Έναρξη του αγώνα
3' ΓΚΟΛ 1-0 Γρήγορη αντεπίθεση από την Μάντσεστερ Γ., ο Ρούνι τροφοδοτεί τον Γκίμπσον, ο οποίος με σούτ έξω από την περιοχή δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του
7' ΓΚΟΛ 2-0 Σέντρα ακριβείς του Βαλένσια από τα δεξιά βρίσκει τον Νάνι μοναχό στο κέντρο της γερμανικής άμυνας και ο Πορτογάλος με τακουνάκι διπλασιάζει τα γκολ των γηπεδούχων
15' Νέα ευκαιρία για την Μάντσεστερ, αλλά η κεφαλιά του Ρούνι δεν βρίσκει τον στόχο
18' Κίτρινη κάρτα στον Ράφαελ (Μάντσεστερ Γ.)
26' Η πρώτη επιθετική προσπάθεια της Μπάγερν έχει άσχημο φινάλε καθώς ο Σβάινσταϊγκερ πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυνομένων
34' Ο Ράφαελ χάνει μοναδική ευκαιρία για κάνει το 3-0, καθώς βγαίνει στην αντεπίθεση με αποδιοργανωμένη την άμυνα των Βαυαρών αλλά κάνει τη χειρότερη δυνατή επιλογή με σέντρα - σουτ
39' Ο Όλιτς χάνει μεγάλή ευκαιρία να ξαναβάλει την Μπάγερν στο παιχνίδι, καθώς δέχεται την ασίστ από τον Μίλερ, δεν κοντρολάρει σωστά την μπάλα και δίνει το δικαίωμα στον Φαν ντερ Σαρ να τον ανακόψει
41' ΓΚΟΛ 3-0 Όμορφη ενέργεια του Βαλένσια που τροφοδοτεί τον Νάνι και εκείνος αυξάνει το σκορ για λογαριασμό της Μάντσεστερ
43' ΓΚΟΛ 3-1 Ο Όλιτς κρατά ζωντανή την Μπάγερν καθώς βρίσκεται μόνος απέναντι στον Φαν ντε Σαρ και σκοράρει
Λήξη ημιχρόνου
Έναρξη του β' ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη για την Μπάγερν: Ο Γκόμεζ στη θέση του Μίλερ
51' Αποβολή του Ράφαελ (Μάντσεστερ Γ.) με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ριμπερί
55' Κίτρινη κάρτα στον Μπάντστουρμπερ (Μπάγερν)
56' Αλλαγή παίκτη για την Μάντσεστερ: Ο Ο'Σέι στη θέση του Ρούνι που αποθεώνει για την «αυτοθυρία» του
60' Δυνατό σουτ του Ριμπερί, αποκρούει ο Φαν ντερ Σαρ
63' Ο Νάνι περνά όλη τη γερμανική άμυνα αλλά το σουτ του αποκρούεται από τον Μπουτ
74' ΓΚΟΛ 3-2 Η Μπάγερν κερδίζει κόρνερν μετά από σέντρα σουτ του Ρόμπεν. Ο Ολλανδός γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά την εκτέλεση του κόρνερ και με όμορφο φαλτσαριστό σουτ δίνει σκορ πρόκρισης στην Μπάγερν
76' Αλλαγή παίκτη για την Μπάγερν: Ο Αλτιντοπ στη θέση του Ρόμπεν
80' Αλλαγή παίκτη για την Μάντσεστερ: Ο Μπερμπάτοφ στη θέση του Κάρικ
81' Αλλαγή παίκτη για την Μάντσεστερ: Ο Γκιγκς στη θέση του Γκίμπσον
Λήξη του αγώνα
Οι αρχικές συνθέσεις
Μάντσεστερ Γιουν.: Φαν Ντερ Σαρ, Ράφαελ, Ρίο Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Κάρικ, Φλέτσερ, Γκίμπσον, Βαλένσια, Νάνι, Ρούνι
Μπάγερν Μονάχου: Μπουτ, Λαμ, Ντεμιτσέλις, Βαν Μπούιτεν, Μπάντστουρμπερ, Φαν Μπόμελ, Σβάινσταϊγκερ, Ριμπερί, Ρόμπεν, Τόμας Μίλερ, Όλιτς
ΜΠΟΡΝΤΟ - ΛΙΟΝ 1-0
9' Σουτ του Μπάστος από μακρινή απόσταση, η μπάλα δίπλα περνά από το αριστερό δοκάρι του Καρασό
13'  Κεφαλιά του Γκομίς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
18' Ο Ουέντελ εκτελεί φάουλ, ο Γκουρκίφ πιάνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
33' Μακρινό σουτ του Πλάσιλ, η μπάλα πάνω από την εστία του Γιορίς
34' Κίτρινη κάρτα στον Ουέντελ (Λιόν)
43' ΓΚΟΛ 1-0 Προσπάθεια για σουτ από τον Πλάσιλ, η μπάλα φτάνει στον Σαμάκ που ανοίγει το σκορ για την Μπορντό
66' Αλλαγή παίκτη για τη Λιόν: ο Πιάνιτς στη θέση του Γκομίς
69' Κίτρινη κάρτα στον Γκοναλόνς (Λιόν)
69' Κίτρινη κάρτα στον Τουλαλάν (Λιόν)
70' Αλλαγή παίκτη για την Μπορντό: ο Σαλμέ στη θέση του Ντιαρά
77' Αλλαγή παίκτη για τη Λιόν: ο Μποντμέρ στη θέση του Μπουμσόνγκ
78' Κίτρινη κάρτα στον Σέλστρεμ (Λιόν)
Μπορντό: Καρασό, Σανέ, Σιανί, Πλανούς, Τρεμουλινάς, Ντιαρά, Πλάσιλ, Ζουσιέ, Ουέντελ, Γκουρκίφ, Σαμάκ
Λιόν: Γιορίς, Ρεβεγιέρ, Κρις, Μπουμσόνγκ, Σισοκό, Τουλαλάν, Γκοναλόνς, Σέλστρεμ, Μπάστος, Ντελγάδο, Γκομίς