Πέμπτη 8 Απριλίου 2010

Ο Αθηναϊκός «σήκωσε» το EuroCup στον... καυτό Βύρωνα

Ο Αθηναϊκός, αν και ηττήθηκε από τη Ναντέζντα με 57-53 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, κατέκτησε το Εurocup γυναικών για πρώτη φορά στην Ιστορία του και χάρισε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στο ελληνικό γυναικείο μπάσκετ. Οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου στο κατάμεστο κλειστό του Βύρωνα δυσκολεύτηκαν από τη ρωσική ομάδα, ωστόσο κατόρθωσαν να διαφυλάξουν τη διαφορά με την οποία είχαν νικήσει στον πρώτο τελικό στο Ορενμπουργκ (65-57).
Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν γρήγορα-γρήγορα με 4-0 και 7-3, με τις δύο ομάδες πάντως να αποδεικνύονται ιδιαίτερα άστοχες, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε βρίσκοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες με 11-11. Στη συνέχεια ο Αθηναϊκός ανέβασε στροφές και κατάφερε να προηγηθεί με 16-14 (12'), ωστόσο το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και η Ναντέζντα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με τρεις πόντους (36-33).

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε, με τον Αθηναϊκό να κυνηγάει στο σκορ, αλλά τις φιλοξενούμενες να αδυνατούν να ξεφύγουν. Η διαφορά οδηγήθηκε ακόμα και στο +5 (40-45, 33') για την παρέα της Κάρι, για να λάβει όμως την άμεση απάντηση από το τρίποντο της Λυμούρα για το 46-47(37').

Το τελευταίο λεπτό έμελλε να είναι το πλέον συναρπαστικό, με τη Ναντεζντα να φτάνει ένα καλάθι μακριά από την ισοφάριση της διαφοράς του πρώτου αγώνα (53-47), αλλά το τρίποντο της Γουίγκινς αποδείχτηκε καθοριστικό.
Η διαφορά οδηγήθηκε εκ νέου στο +5 (55-50), αλλά η Κάρεϊ αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο και το τρόπαιο κατέληξε στον... Βύρωνα!
Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-25, 38-40, 53-57.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καλέντζου 9, Λύμουρα 4 (1), Χατζηνικολάου 4, Βολωνάκη, Σούλις, Πετρονίτε 2, Σαρέγκου, Ουίγκινς 10 (2), Κοσμά 1, Ράιλι 9, Βιζμπαριένε 14
ΝΑΝΤΕΖΝΤΑ: Μπάρικ 11 (3), Σνίτσινα 5 (1), Οβτσαρένκο 7 (1), Βερεμένκο 12 (1), Μος 2, Κάρι 18, Μπαράνοβα 2