Σάββατο 3 Απριλίου 2010

Η Τσέλσι άλωσε το «Old Trafford» και πάτησε κορυφή

Νίκη-τίτλου πήρε η Τσέλσι μέσα στο «Old Trafford» επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1, στο πλαίσιο της 33ης ημέρας της Premier League. Πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος της περιόδου, οι Λονδρέζοι απέκτησαν σαφέστατο προβάδισμα έναντι των «μπέμπηδων», στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς με αυτή τη νίκη τους, πέρασαν στην κορυφή με 74 βαθμούς έναντι 72 της ομάδας του Φέργκιουσον, που γνώρισε την 100η της ήττα σε επίπεδο πρωταθλήματος.
Ο Τζο Κόουλ άνοιξε το σκορ στο 21' και στο 79' ο Ντρογκμπά από εμφανή θέση οφσάιντ πέτυχε το 2-0.
Δύο λεπτά αργότερα οι «κόκκινοι διάβολοι» ξαναμπήκαν στο ματς με το γκολ του Μακέντα από κοντά (η μπάλα βρήκε στο σώμα του, αλλά και στο χέρι), ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον Ντιν.
Η Αρσεναλ μπήκε και αυτή για τα καλά στο παιχνίδι του τίτλου, καθώς νίκησε στις καθυστερήσεις την Γουλβς με 1-0. Παρά τις απουσίες που είχαν οι «κανονιέρηδες» πήραν το «τρίποντο» με το γκολ του Μπέντνερ στις καθυστερήσεις και απέχουν τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Τσέλσι.
Την ευκαιρία να αποσπαστεί περισσότερο από τους διώκτες της στη μάχη για την έξοδο στο Champions League έχασε η Τότεναμ, η οποία ηττήθηκε 3-1 εκτός έδρας από την Σάντερλαντ, που απομακρύνθηκε οριστικά από τις τελευταίες θέσεις. Στη μάχη του Champions League μπήκε και η Αστον Βίλα, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Μπόλτον με 1-0.
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 33ης ημέρας στο αγγλικό πρωτάθλημα έχουν ως εξής:
Μάντσεστερ Γ.-Τσέλσι     1-2   (21΄ Τζο Κόουλ, 79΄ Ντρογκμπά - 81΄ Μακέντα)
Αρσεναλ-Γουλβς           1-0   (90΄ Μπέντνερ)
Μπόλτον-Αστον Βίλα       0-1 (11΄ Ασλεϊ Γιάνγκ)
Πόρτσμουθ-Μπλάκμπερν     0-0
Στόουκ Σίτι-Χαλ          2-0   (6΄ Φούλερ, 90΄ Λόρενς)
Σάντερλαντ-Τότεναμ       3-1 (2΄, 29΄πέν. Μπεντ, 86΄ Ζέντεν - 72΄ Κράουτς)
Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 19:30