Κυριακή 23 Μαΐου 2010

Μπάσκετ Α1 πλέι οφ: Τελικοί «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ τον Πανελλήνιο με 75-65, πέτυχε την τρίτη του νίκη στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ και προκρίθηκε στους τελικούς όπου για 5η διαδοχική χρονιά θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, με τους «πράσινους» να έχουν πλεονέκτημα έδρας. Η σειρά των τελικών θα αρχίσει την Τετάρτη από το ΟΑΚΑ. Ο Πανελλήνιος για τις θέσεις 3-4 θα παίξει με το Μαρούσι, δίνοντας το πρώτο παιχνίδι στο κλειστό του «Αγίου Θωμά».

Χωρίς η απόδοσή του να φθάσει σε υψηλό επίπεδο ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Πανελληνίου με 75-65 και πλέον σκέφτεται τις μεγάλες αναμετρήσεις με τον «αιώνιο» αντίπαλο, τον Ολυμπιακό. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τον Πανελλήνιο να έχει «εγκλωβίσει» επιθετικά τον Παναθηναϊκό και να μην του επιτρέπει να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα η λήξη να βρει το «τριφύλλι» μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (18-17), χάρη σε δύο τρίποντα των Νίκολας και Περπέρογλου. Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Πανελλήνιος βελτίωσε την απόδοσή του, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των «πρασίνων» και με καλή άμυνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 32-31.

Ο Παναθηναϊκός με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έδειξε σημάδια ανάκαμψης και με ένα σερί 7-0 ξέφυγε στο σκορ με 40-34. Όμως ο Πανελλήνιος αντέδρασε και με τρίποντα των Παπαμακάριου και Ντέιβις πέρασε μπροστά με 43-42. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και κατάφεραν στην εκπνοή της τρίτης περιόδου να προηγηθούν με 53-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιασκεβίτσιους ανέλαβε δράση και με πρωταγωνιστή τον Λιθουανό ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 10-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, ξεφεύγοντας με 67-56. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα, δεν επέτρεψαν στους «ολυμπιονίκες» να τους απειλήσουν και έφθασαν στη νίκη με 75-65.