Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2012

Κύπελλο Ελλάδας: Στους «8» η Κέρκυρα

Η Κέρκυρα είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με γκολ των Γκουστάβο στο 25΄ και Τσίγκα στο 28΄, οι «Φαίακες» επικράτησαν 2-0 της Δόξας Δράμας στο πρώτο χρονικά παιχνίδι των «16» της διοργάνωσης.

Η Δόξα Δράμας, που σε δύο συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος δεν είχε δεχτεί γκολ (0-0 με ΑΕΚ και Ολυμπιακό), είχε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Αραβίδη να ισοφαρίσει, ένα λεπτό μετά το γκολ του Γκουστάβο, αλλά το πλασέ του επιθετικού των «μαυραετών» πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Αναστασόπουλου.

Στο δεύτερο μέρος η Κέρκυρα «κατέβασε ταχύτητα», ωστόσο, πλησίασε πρώτη κοντά στο γκολ, στο 48ο λεπτό. Ο Καλαντζής επιχείρησε μονοκόματο δεξί σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Σέρεμετ έπεσε στην αριστερή του γωνία κι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 85΄ ο Αναστασόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Τοπούζη, ενώ στο 89΄ το σουτ του Μπάρκογλου πέρασε ελάχιστα άουτ.