Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2012

A1 Βόλεϊ Γυναικών: Με το... δεξί η ΑΕΚ

Ζέσταμα για το ευρωπαϊκό ραντεβού της στην Κωνσταντινούπολη με τη Γαλατάσαραϊ την επόμενη εβδομάδα, έκανε η ΑΕΚ με αντίπαλο το Μαρκόπουλο, αφού νίκησε σχετικά εύκολα με 3-0 (25-10, 25-10, 25-21) στα Μεσόγεια, στην έναρξη του β’ γύρου της Α1 γυναικών.

Με κορυφαία την Κάταλιν Κις και τις Ντόγκανιτς, Τζανακάκη να την ακολουθούν η ΑΕΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στο Μαρκόπουλο και έφτασε στο 2-0 σε ρυθμό ρελαντί, επιβεβαιώνοντας τη διαφορά δυναμικότητας.

Στο τρίτο σετ, όμως, οι γηπεδούχες του Γιώργου Λυκούδη προσπάθησαν να προβάλλουν αντίσταση και τα κατάφεραν, αν και μετά το 6-8, τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου, με τη Ντόγκανιτς να αναλαμβάνει δράση, κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι (13-22).

Κάπου εκεί, οι κιτρινόμαυρες κατέβασαν ταχύτητα, το μπλοκ και η υποδοχή τους χαλάρωσε και το Μαρκόπουλο βρήκε την ευκαιρία να μειώσει αισθητά (24-21), χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει το σετ και να μπει ξανά στο παιχνίδι.

Βριλήσσια - Ηρακλής Κηφισιάς 0-3
Νικηφόρο ξεκίνημα και για τον Ηρακλή Κηφισιάς στη β΄ φάση της Α1 γυναικών για τις θέσεις 1-6. Η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς πέρασε με 3-0 (25-13, 25-15, 25-16) από τα Βριλήσσια και διεκδικεί με αξιώσεις μια θέση στην 4άδα, ενώ η ομάδα του Χρήστου Παπαθανασίου είναι 6η.
Θέσεις 7-12
Πανιώνιος - Ηρακλής 0-3
Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης πήρε... καθαρή νίκη στη Νέα Σμύρνη με 3-0 (25-16, 25-20, 25-14) επί του Πανιωνίου, στο ξεκίνημα της β΄ φάσης της Α1 γυναικών για τις θέσεις 7-12. Ετσι,  ο Γηραιός έκανε ένα ακόμα βήμα παραμονής, με τις κυανέρυθρες να κινδυνεύουν άμεσα με υποβιβασμό.
Πανελλήνιος - Ανατόλια 0-3
Εύκολη νίκη πέτυχε το Ανατόλια στην Κυψέλη, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-12, 25-07, 25-16) και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της β΄ φάσης για τις θέσεις 7-12, με τους Ολυμπιονίκες να έχουν βάλει... πλώρη για την Α2.