Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2012

Bundesliga: Επέστρεψε στο «ρετιρέ» και η Σάλκε

250
Image via Wikipedia
Με τον πιο επιβλητικό τρόπο, η Σάλκε επέστρεψε στην κορυφή της Bundesliga. Στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία του «κυρίως πιάτου» της 19ης αγωνιστικής, η ομάδα του Στέφενς συνέτριψε 4-1 εκτός έδρας την Κολονία, που προηγήθηκε μόλις στο 4 με τον Ποντόλσκι!

Μέσα σε 23 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν ότι δικαιολογημένα «μοιράζονται» την κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος με τις Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου.

Στο 60΄ και 72΄ ο Μαρικά ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Γκελζενκίρχεν, ενώ στο 78΄ με πέναλτι του Χούντελααρ έγινε το 1-3. Οκτώ λεπτά πριν το τέλος, ο Χόγκερ «σφράγισε» τη μεγάλη εμφάνιση της Σάλκε στην επανάληψη.

Με τους νικητές αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια του ματς ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.