Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2012

ΒΙΝΤΕΟ: Πρώτη νίκη η Δόξα Δράμας στο πρωτάθλημα

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε την Τετάρτη η Δόξα Δράμας κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο Καυτανζόγλειο.

Με γκολ του Ουέλινγκτον στο 7ο λεπτό η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη επιβλήθηκε των Αρκάδων με 1-0, στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.

Το 14ο ματς των «μαυραετών» στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος αποδείχθηκε γούρικο. Η ομάδα της Δράμας προηγήθηκε πολύ νωρίς σκορ με το σουτ του Βραζιλιάνου μέσου, Ουέλινγκτον, κράτησε σχετικά εύκολα το αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χρειάστηκε τη βοήθεια της τύχης στο δεύτερο για να πανηγυρίσει το πρώτο της «τρίποντο» και να αναπτερώσει τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.

Οι Αρκάδες δέχτηκαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο ξεκίνημα και άργησαν να αντιδράσουν. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη πίεσαν πάρα πολύ την εστία του Σέρεμετ, ο οποίος όσες φορές χρειάστηκε επενέβη σωτήρια, ενώ σε δύο τουλάχιστον, περιπτώσεις οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να σκοράρουν από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.