Παρασκευή 27 Αυγούστου 2010

Παναθηναϊκός - Ξάνθη 1-1

Ισόπαλλος 1-1 έληξε ο αγώνας στη Λεωφόρο, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Ξάνθη, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα.

Οι Πράσινοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, στο 8, όταν μετά από πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Λέτο, ο Πετρόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή σε όλο το πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε κοντά στο να διπλασιάσει το σκορ στο 33 με τον Γκοβού, στο 41 με τον Σεϊταρίδη και στο 42 μετά από ωραία σέντρα του Νίνη, που όμως η μπάλα πέρασε και από τον Γκοβού και τον Πετρόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 51, ο Ελλιγκτον έφερε στα ίσα το παιχνίδι για την Ξάνθη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πριν τη σέντρα οι παίκτες των δύο ομάδων, κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Παναγιώτη Μπαχράμη, του ποδοσφαιριστή που βρήκε τραγικό θάνατο πριν από λίγες ημέρες στην Καλαμάτα.