Τρίτη 31 Αυγούστου 2010

Τελικό: Ελλάδα-Τουρκία 65-76

Δεν μπόρεσε η Εθνική μας και έχασε με 9 πόντους διαφορά από την Τουρκία, που αναδείχτηκε πρώτη στόν όμιλό.
Η ομάδα μας προσπάθησε στο τέταρτο δεκάλεπτο να γυρίσει τον  αγωνα αλλά δεν τα κατάφερε.
Με την άμυνα ζώνης που έπαιξε η Τουρκία, αιχμαλώτισε την Ελλάδα.
Το τρίτο δεκάλεπτο τελειώνει με την Εθνική πίσω στο σκορ με 62-54 και να καλείται σε ολική επαναφορά στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα αν θέλει να κερδίσει το παιχνίδι.
Τεχνική ποινή στον Διαμαντίδη και 4ο φάουλ του Σχορτσιανίτη...
Επικρατεί κυριολεκτικά χαλασμός στις κερκίδες με τους Τούρκους οπαδούς να έχουν παθιαστεί.
Πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου για την Τουρκία..
Ημίχρονο για τον αγώνα, η Εθνική μείωσε στους 2 πόντους μια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους και πηγαίνει στα αποδυτήρια με 39-41 πίσω στο σκορ.
Αντεπίθεση για την Εθνική λίγο πριν το ημίχρονο, πλησιάζει και στους 2 πόντο την Τουρκία με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, που είναι οι πρώτοι του πόντοι στον αγώνα.
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με ωραίο καλάθι του Σχορτσιανίτη.
Με την Εθνική πίσω στο σκορ έληξε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα αφού η Τουρκία προηγείται με 22-15. Η Ελλάδα δείχνει σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά αρκετές αδυναμίες στον αμυντικό τομέα.
Προς το τέλος του δεκαλέπτου η Εθνική πέτυχε ένα τρίποντο το οποίο θεωρήθηκε εκπρόθεσμο και -μετά τον έλεγχο και του ριπλέι- ο διαιτητής αποφάσισε να μην το κατοχυρώσει.
Πρώτο κερδισμένο φάουλ για την Ελλάδα μετά από 8 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα!
Με πάθος μπήκαν οι παίκτες και των δύο ομάδων στο γήπεδο με την ελληνική ομάδα να σημειώνει το πρώτο καλάθι με το Μπουρούση. Όλα δείχνουν ότι θα παρακολουθήσουμε ένα ντέρμπι που θα πηγαίνει καλάθι-καλάθι.
Μεγάλο παιχνίδι στο «Άνκαρα Αρένα»για τους ομίλους του Μουντομπάσκετ μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας .
Στόχος όχι μόνο η πρωτιά του ομίλου αλλά και το γόητρο καθώς ενδεχόμενη νίκη θα εξυψώσει στα ύψη την ψυχολογία των μεν ή των δε.
Νωρίτερα, στην είσοδο της στον αγωνιστικό χώρο η εθνική ομάδα αποδοκιμάστηκε έντονα από τους Τούρκους φιλάθλους.