Πέμπτη 26 Αυγούστου 2010

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ΑΕΚ (1-1)

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ΑΕΚ, αλλά έστω κι έτσι πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ με το 1-1 απέναντι στην Νταντί Γιουνάιτεντ στο Καραϊσκάκη, στη ρεβάνς του 0-1 της Σκωτίας. Με γκολ του Ντιόπ στο 23' η AEK προηγήθηκε,  η Νταντί ισοφάρισε με τον Ντέιλι στο 78΄.

Το φιλμ του αγώνα

82': Μεγάλη ευκαιρία για τη Νταντί! Ο Σουόνσον βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής, έπιασε το χαμηλό σουτ και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

80': Ο Σκόκο ξεμαρκάρεται ωραία έξω από την περιοχή και πιάνει το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

78' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΤΑΝΤΙ Γ.!: Ο Ντέιλι εκμεταλλεύεται τη βαθιά μπαλιά "στην πλάτη" της άμυνας της ΑΕΚ και την καθυστέρηση του Σάχα στην έξοδο και "τσιμπώντας" την μπάλα, τη στέλνει στα δίχτυα!

73': Ο Σκόκο ευνοείται από τις κόντρες και πιάνει το σουτ από πλάγια θέση και δεξιά, όμως ο Πέρνις πέφτει στην κλειστή του γωνία και διώχνει σε κόρνερ

64': Ευκαιρία για τη Νταντί! Ο Λαγός δεν καταφέρνει να ολοκληρώσει την απόκρουση μέσα στην περιοχή, ο Γκούντγουιλι επωφελείται και γυρίζει για τον Ντέιλι, αλλά ο Γιάχιτς τον προλαβαίνει και με προβολή διώχνει σωτήρια σε κόρνερ

63' - Αλλαγή για τη Νταντί Γ.: Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Γκομίς και σε αυτόν περνάει ο Ντέιλι

59' - Αλλαγή για τη Νταντί Γ.: Ο Σουόνσον στη θέση του Ρόμπερτσον

58' - Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Μπλάνκο αντικαθιστά τον Τζεμπούρ

55': Μετά από σύγχυση στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Μπουάμπεν πιάνει το σουτ, όμως η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ

51' - Κίτρινη κάρτα για τη Νταντί Γ.: Ο Ντίξον έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Λεονάρντο

49' - Αλλαγή για τη Νταντί Γ.: Ο Γκούντγουιλι στη θέση του Κανταμάρτερι

46': Έναρξη του β' μέρους

46' - Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Γκέντσογλου στη θέση του Γεωργέα, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο γόνατο

45'+1': Λήξη του ημιχρόνου

43': Πρώτο αξιόλογο σουτ για τους Σκωτσέζους! Το έκανε ο Κόνγουεϊ από πλάγια αριστερά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την κλειστή γωνία του Σάχα

42': Πολύ ωραίος συνδυασμός των παικτών της ΑΕΚ καταλήγει στον Καφέ, όμως το δυνατό συρτό σουτ που κάνει εκείνος μέσα από την περιοχή, μπλοκάρεται από τον Πέρνις

34': Κατέβασε ταχύτητα μετά το γκολ η ΑΕΚ -κάτι που επέστρεψε στους Σκωτσέζους να "βγουν από το καβούκι τους" και να φτάσουν ορισμένες φορές με αξιώσεις στην περιοχή της

23' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεονάρντο από δεξιά, ο Γιάχιτς πιάνει την πρώτη κεφαλιά και ο Ντιόπ -με όμορφη προβολή από κοντά- ανοίγει το σκορ για την "Ένωση"!

16' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ: Ο Λαγός έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου

10': Οι Μάκος και Τζεμπούρ συνεργάζονται ωραία στην αντεπίθεση, ο Αλγερινός πασάρει στο Σκόκο, όμως το πλασέ που κάνει εκείνος από το ύψος του πέναλτι περνάει ψηλά άουτ!

6': Μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόκρουση των Σκωτσέζων, ο Λαγός στοπάρει και πιάνει το απευθείας σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

4': Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λεονάρντο "τσίμπησε" την μπάλα στο ύψος της περιοχής, μπήκε ωραία από αριστερά σε αυτή, όμως το δυνατό σουτ που έπιασε από πλάγια θέση, αποκρούστηκε από τον Πέρνις σε κόρνερ

ΣΚΟΡΕΡΣ: 23' Ντιόπ - 78' Ντέιλι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λίμπορ Κόβαρικ (Τσεχία)