Κυριακή 29 Αυγούστου 2010

Bundesliga: Βαριά ήττα για Λεβερκούζεν

Η αντίπαλος του Άρη στους ομίλους του Europa League Λεβερκούζεν υπέστη βαριά ήττα με 6-3 από την Γκλάντμπαχ στη έδρα της.
Ο 19χρονος Πάτρικ Χέρμαν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 20', ενώ ο Ντερτιγιόκ ισοφάρισε για τη Λεβερκούζεν τέσσερα λεπτά αργότερα. Το 1-1 έμεινε προσωρινά μόνο όμως, καθώς ο Ρόελ στο 40' έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Γκλάντμπαχ και ο Χέρμαν στο 44' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.
Στην επανάληψη ο Αρένχο με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ στο 56' έκανε το 4-1 για να μειώσει δυο λεπτά αργότερα με πέναλτι ο Βιντάλ. Στο 60' ο Ιντρίσου πρόσθεσε ακόμα ένα τέρμα για το 5-2, ενώ το έκτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 69' ο Μάρκο Ρόις. Το μόνο που κατάφερε η Λεβρκούζεν ήταν να μειώσει με τον Κίσλινγκ στο 70'.