Πέμπτη 3 Ιουνίου 2010

Επέστρεψε από την κόλαση ο Παναθηναϊκός στον τρίτο τελικό του μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στο κλειστό του ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό με 79-70, πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στον τρίτο τελικό των πλέι οφ και χρειάζεται ακόμα μια για να κατακτήσει τον τίτλο. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν από την… κόλαση, καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους, όμως κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να διατηρήσουν το αήττητο της έδρας τους. Οι δύο αντίπαλοι θα συναντηθούν την Κυριακή στο ΣΕΦ (21.45, ΣΚΑΪ) στον τέταρτο τελικό της σειράς.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έχοντας τον Νίκολας σε μεγάλη βραδιά με υψηλότατο ποσοστό ευστοχίας από τα 6.25 ξέφυγε γρήγορα στο σκορ. Ο Νίκολας πέτυχε τέσσερα τρίποντα και οι γηπεδούχοι παίζοντας καλή άμυνα προηγήθηκαν με 25-17. Σε αυτό το διάστημα τον Ολυμπιακό κράτησαν όρθιο οι Κλέιζα, Τσίλντρες και Τεόντοσιτς που με σουτ τριών πόντων δεν επέτρεψαν στο «τριφύλλι» να αυξήσει τη διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε, καθώς ο Ολυμπιακός βελτίωσε την απόδοσή του και εκμεταλλευόμενος την ευστοχία των Τεόντοσιτς, Μπέβερλι, Μπουρούση και Τσίλντρες πέρασε μπροστά στο σκορ με την ελάχιστη διαφορά 27-26 στα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 8-0 ισοφάρισε σε 36-36, όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βρήκε το ρυθμό του  και η λήξη του ημιχρόνου τον βρήκε να προηγείται με 43-38.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασιστικά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει στον πόντο 44-45, όμως στη συνέχεια υπέπεσε σε αμυντικά λάθη δίνοντας στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά. Έφθασαν λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου να προηγούνται με 14 πόντους, όμως οι «πράσινοι» με τους Μπατίστ, Σπανούλη και Γιασκεβίτσιους κατάφεραν στην εκπνοή να μειώσουν σε 9 πόντους (51-60). Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός έπαθε… αφλογιστία, στα πρώτα 4 λεπτά πέτυχε μόλις ένα πόντο, καθώς οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με ένα σερί 8-0 ισοφάρισαν σε 61-61 ενώ απέμεναν 5’51’’ μέχρι τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 5 πόντους (69-64) και με 71-65 2’.20’’ πριν από το τέλος του ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην καλά οργανωμένη άμυνα των «πρασίνων», οι οποίοι στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά τους φθάνοντας στη νίκη με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 38-43, 51-60, 79-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 4, Σπανούλης 10, Περπέρογλου 10, Μπατίστ 10, Φώτσης, Γιασικεβίτσιους 4, Νίκολας 18 (5), Τσαρτσαρής 6 (1), Διαμαντίδης 7, Πέκοβιτς 10, Καλάθης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5 (1), Πεν, Τσίλντρες 15 (4), Βούισιτς 7, Μπουρούσης 17 (3), Μπέβερλι 9 (2), Κλέιζα 10 (2), Μαυροκεφαλίδης, Τεόντοσιτς 7 (2), Σχορτσανίτης.