Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2010

Euro 2012: Ήττα-σοκ της Τουρκίας στο Αζερμπαϊτζάν

Συνεχίζει να απογοητεύει η Τουρκία του Χούους Χίντινκ στα προκριματικά του Euro 2012, καθώς γνώρισε την ήττα από το Αζερμπαϊτζάν του Μπέρντι Φόγκτς με 1-0. Οι Αζέροι ήταν ανώτεροι, δημιούργησαν φάσεις και τελικά πήραν τους τρεις βαθμούς με έναν υπέροχο συνδυασμό και πολύ όμορφο πλασέ του Σαντιγκόφ.

Στο Γουέμπλεϊ, το Μαυροβούνιο απέδειξε ότι η μέχρι τώρα πορεία του δεν είναι καθόλου τυχαία. Ο προπονητής της ομάδας, Ζλάτκο Κράνιτσαρ, είχε δηλώσει πριν το ματς ότι οι παίκτες του δεν θα πάνε στο Λονδίνο για... ψώνια. Πραγματικά, αυτό που παίρνουν μαζί στις αποσκευές τους είναι ένας πολύτιμος βαθμός (0-0), που τους διατηρεί στην κορυφή του ομίλου.

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε η Ολλανδία, που μετέτρεψε σε μονόλογο το ντέρμπι με τη Σουηδία. Για άλλη μια φορά μπροστάρης ήταν ο Κλάας-Γιαν Χούντελααρ, που έφτασε τα 8 γκολ σε 4 ματς στην προκριματική φάση. Όπως η Ολλανδία, έτσι και η Γερμανία έκανε το 4 στα 4. Οι παίκτες του Γιόακιμ Λεβ πέρασαν εύκολα με 3-0 από το Καζακστάν, με τον Κλόζε να πετυχαίνει το 58ο γκολ του με την Εθνική. Πλέον θέλει μόλις 10 για να πιάσει στην πρώτη θέση όλων των εποχών τον θρυλικό Γκερντ Μίλερ.

Για τον όμιλο της Εθνικής Ελλάδος, η Γεωργία την έπαθε με τον τρόπο που νίκησε την Παρασκευή. Το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις και έχασε την ευκαιρία να ανέβει έστω και προσωρινά στην κορυφή του ομίλου.

Σοβαρά επεισόδια στη Γένοβα, με το ματς Ιταλίας-Σερβίας να διακόπτεται οριστικά στο 6ο λεπτό.

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Aζερμπαϊτζάν-Τουρκία 1-0 (38΄ Σανικόφ)
Καζακστάν-Γερμανία 0-3 (48΄ Κλόζε, 76΄ Γκόμεζ, 85΄ Ποντόλσκι)
Bέλγιο-Αυστρία 4-4 (11΄ Φόσεν, 47΄ Φελαϊνί, 87΄ Ογκουνγίμι, 89΄ Λομπέρτ -14΄,62΄ Σίμερ, 29΄ Αρναούτοβιτς, +90΄ Χάρνικ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Αρμενία-Ανδόρα 4-0 (4΄ Γκαζαριάν, 16΄ Μχιταριάν, 32΄ Μοβσισιάν, 52΄ Πιτσέλι)
Σλοβακία-Ιρλανδία 1-1 (36΄ Ντούριτσα - 16΄ Λέτζερ)
ΠΓΔΜ-Ρωσία 0-1 (8΄ Κερζακόφ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Ν. Φαρόες-Β. Ιρλανδία 1-1 (60΄ Χολστ - 76΄ Λάφερτι)
Εσθονία-Σλοβενία 0-1 (66΄αυτ. Σιντορένκοφ)
Ιταλία-Σερβία (Διακοπή)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Λευκορωσία-Αλβανία 2-0 (10΄ Ροντιόνοφ, 77΄ Κρίβετς)
Γαλλία-Λουξεμβούργο 2-0 (22΄ Μπενζεμά, 76΄ Γκουρκίφ)

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Φινλανδία-Ουγγαρία 1-2 (86΄ Φορσέλ - 50΄ Ζάλαι, +90΄ Ντζούντζακ)
Ολλανδία-Σουηδία 4-1 (4΄, 55΄ Χούντελααρ, 37΄, 59΄ Αφελάι, 69΄ Γκράνκβιστ)
Σαν Μαρίνο-Μολδαβία 0-2 (20΄ Γιοσάν, 86΄πεν. Ντόρος)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Λετονία-Γεωργία 1-1 (90΄ Κάουνα - 74΄ Σιράτζε)
Ελλάδα-Ισραήλ 2-1 (22΄ Σαλπιγγίδης, 63΄πεν. Καραγκούνης - 59΄αυτ. Σπυρόπουλος)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Ελβετία-Ουαλία 4-1 (8΄,89΄ Στόκερ, 21΄ Στρέλερ, 82΄πεν. Ινλέρ - 13΄ Μπέιλ)
Αγγλία-Μαυροβούνιο 0-0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Ισλανδία-Πορτογαλία 1-3 (17' Χέλγκουσον - 3' Κριστιάνο Ρονάλντο, 27' Ραούλ Μεϊρέλες, 73' Έλντερ Ποστίγκα)
Δανία-Κύπρος 2-0 (47΄ Ρασμούσεν, 81΄ Λόρεντζεν)

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Λιχτενστάιν-Τσεχία 0-2 (12΄ Νέσιντ, 29΄ Κάντλετς)
Σκοτία-Ισπανία 2-3 (58΄ Νέισμιθ, 66΄αυτ. Πικέ - 44΄πεν. Βίγια, 55΄ Ινιέστα, 79΄ Γιορέντε)