Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου 2011

H Ανόρθωση 2-0 την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς

MAXHTEC ANORTHOSIS FAMAGUSTA ULTRASImage via WikipediaΤο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου σφράγισε η Ανόρθωση που, μετά το 2-0 του πρώτου ματς, επικράτησε της ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς με 1-0 εκτός έδρας.

Η «κυρία» μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό ο Λαβόρδε ανάγκασε τον Τσιάκκα σε επέμβαση, ενώ στο 11' ο Οκκάς έβγαλε την μπαλιά στον Καφού, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Καφού συνέχισε να απειλεί και στο 28ο λεπτό δικαιώθηκε, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Λαβόρδε.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να είναι καλύτεροι, αναγκάζοντας τον Τσιάκκα σε σωτήριες επεμβάσεις. Η ΑΠΕΠ έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει, απειλώντας ουσιαστικά μόλις μία φορά, όταν ο Αλι βρέθηκε μόνος στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοζάτσικ, με το 0-1 να διατηρείται μέχρι τέλους.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» (με έντονα οι ομάδες που προκρίνονται, σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων)

Τετάρτη 19/01

ΑΕΚ - Δόξα Κατωκοπιάς 4-1 (44' Λίνσεν, 48' Δημητρίου, 53' Πρίσο, 72' Κίνγκσλεϊ - 9' Γκαλεάνο) (1-0)
Απόλλων Λεμεσού - ΑΠΟΕΛ 2-0 (41' πέν. Μιρτάκοβιτς, 90' Ερίσε) (1-1)
Εθνικός Αχνας - Ερμής Αραδίππου 1-1 (71' Κάσιο - 41' Παπαθανασίου) (1-0)

Τετάρτη 26/01

Ατρόμητος Γ. - Ομόνοια 2-2 (34' Χατζηβασίλης, 72' Περικλέους - 22' Κασέκε, 27' Εφραίμ) (0-6)
Αρης Λεμεσού - ΑΕΛ 0-0 (1-0)
Ολυμπιακός Λευκωσίας - ΑΕ Πάφος 3-1 (18', 55' Τσιντί, 66' πέν. Ζοάο Πάολο - 42' Σολάρι) (0-0)