Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2011

Aνανέωσε τις ελπίδες του για πρόκριση o Αρης

Aris Athletic Club emblemImage via WikipediaΧάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Μπόμπι Μπράουν (οκτώ στα δέκα δίποντα) ο Αρης επικράτησε 78-73 της Μπουντιβέλνικ μέσα στην Ουκρανία και ανανέωσε τις ελπίδες του για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup. Ωστόσο οι Κίτρινοι θα χρειαστούν και τη συνδρομή της Γκέτινγκεν για να συνεχίσουν στη διοργάνωση.

Η Μπουντιβέλνικ συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι και στη δεύτερη περίοδο και παρότι ο Αρης πλησίασε στον ένα πόντο (20-19) με τρίποντο του Χατζηβρέττα βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει. Τρέχοντας επιμέρους σκορ 10-1 προηγήθηκε 30-20 στο 17'. Ο Μπράουν έδωσε προς στιγμήν ανάσα έξω από τα 6.75, αλλά με κύριο εκφραστή τον Αγκαφόνοβ οι Ουκρανοί άνοιξαν τη διαφορά στους 15 (42-27) με τη συμπλήρωση 20 λεπτών.

Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε. Οι παίκτες του Σούμποτιτς περιόρισαν τα αμυντικά κενά τους και μέσα από την άμυνα βρήκαν την ενέργεια που έψαχναν στην επίθεση. Με δύο τρίποντα του Χατζηβρέττα και σερί 12-0 οι Κίτρινοι μείωσαν σε 42-39 στο 25'.

Ο Μπουντιβέλνικ έμοιαζε να τα έχει χαμένα και ο Ταπούτος με γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα στον Αρη 43-44! Σε εκείνο όμως το σημείο ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους ο Μπίλις Κις. Ο Αμερικανός γκαρντ, γνώριμος στο ελληνικό κοινό από τη θητεία του στο Μαρούσι, με οχτώ διαδοχικούς πόντους έβαλε ξανά μπροστά την Μπουντιβέλνικ με 53-50 στο 30’.

Ο Αρης όμως δεν πτοήθηκε και συνέχισε την αντεπίθεσή του. Εχοντας ως κύριους εκφραστές τους Τάκερ και Μπράουν έτρεξε νέο σερί (11-0 αυτή τη φορά) και ξέφυγε με εφτά (58-65) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η Μπουντιβέλνικ με το Ζαβρισένκο μείωσε στους τρεις (64-67) στο 38’, αλλά αρχικά ο Ταπούτος με τρίποντο και εν συνεχεία ο Μπράουν έβαλαν τέλος στα όνειρα των Ουκρανών. Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Μπεροκάλ αναγκαστικά κατέφυγε στη λύση των φάουλ, αλλά Χαραλαμπίδης και Τάκερ αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών.

Πλέον ο Αρης για να προκριθεί πρέπει να κερδίσει την τελευταία αγωνιστική τη Λε Μαν στο «Αλεξάνδρειο» και ελπίζει ότι η Γκέτινγκεν θα επικρατήσει των Γάλλων απόψε στο «Αντάρες» και της Μπουντιβέλνικ την τελευταία αγωνιστική στην Γερμανία. Σε περίπτωση που η Λε Μαν δεν ηττηθεί από την Γκέτινγκεν, ο Αρης υποχρεούται να νικήσει την παρέα του Μιχάλη Κακιούζη με διαφορά 26 πόντων, προκειμένου να καλύψει την ήττα του πρώτου αγώνα, πάντα σε συνδυασμό με ήττα της Μπουντιβέλνικ την τελευταία αγωνιστική του Tοπ16.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-27, 53-50, 73-78.

ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ: Κις 17 (6/7β., 1/6δπ., 3/6τρ.), Μόρλεϊ 12 (10ρ.), Ουίλσον 6 (5ρ.), Ικόβλεφ 3 (1), Ζαμπρισένκο 5 (1), Σπένσερ 5 (6ασ.), Ανισίμοφ 4, Αγκαφόνοφ 12 (7ρ.), Μπετς 9.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 24 (2/4β., 8/10δπ., 2/4τρ., 5ασ., 3ρ., 2κλ.), Ταπούτος 16 (3/3β., 2/5δπ., 3/5τρ., 4ρ.), Χατζηβρέττας 9 (3), Χαραλαμπίδης 8, Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 2, Σλούκας, Τάκερ 15 (15ρπ., 4ασ.), Τόμας 4.