Σάββατο 10 Απριλίου 2010

Η Τσέλσι στον τελικό του κυπέλλου

Η Τσέλσι νίκησε στο Γουέμπλει την  Αστον Βίλα με 3-0 και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας.

Το σκορ άνοιξε στο 68' ο Ντρογκμπά, από πάσα του Τέρι. Το ματς  ήταν «ανοιχτό» έως τα τελευταία λεπτά, όταν η Τσέλσι πέτυχε δύο γκολ και γενικά, έδειξε ότι οι επιλογές που είχε ήταν σίγουρα περισσότερες. Ετσι, ο Μαλουντά στο 89' έκανε το 2-0 και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λαμπάρντ το 3-0.

Η Τσέλσι περιμένει τώρα τον αντίπαλο της ο οποίος θα γίνει γνωστός αύριο, από τον  δεύτερο ημιτελικό, ανάμεσα στην Τότεναμ και την Πόρτσμουθ.

Αστον Βίλα:  Φρίντελ, Κουεγιάρ, Ρίτσαρντ Νταν, Κόλινς, Γουόρνοκ, Μίλνερ, Στιλιάν Πετρόφ, Άσλεϊ Γιανγκ, Ντάουνινγκ, Κάριου (82' Χέσκεϊ), Αγκμπονλαχόρ.

Τσέλσι: Τσεχ, Πάουλο Φερέιρα, Τέρι, Άλεξ, Ζιρκόβ, Όμπι Μικελ, Λάμπαρντ, Ντέκο (76' Μπάλακ), Τζο Κόουλ (65'  Καλού), Μαλουντά, Ντρογκμπά (80' Ανελκά).