Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2010

Αγχώδης νίκη του Ατρόμητου

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα του Ατρόμητου που αν κι έπαιξε με 10 παίκτες από το 45' (αποβολή Φαβάλι) και με 9 στις καθυστερήσεις (αποβολή Νάστου) επιβλήθηκε στο Περιστέρι με 2-1 του Πανσερραϊκού. Σκόραραν οι Καμαρά (22'), Περόνε (30') ενώ στο 66' ο Γεωργιάδης μείωσε για την ομάδα των Σερρών που συμπλήρωσε 4 ήττες στο πρωτάθλημα.

Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε πιο επιθετικά, απείλησε στην αρχή την εστία του Μιχαηλίδη, αλλά μετά το πρώτο τέταρτο κυριάρχησε ο Ατρόμητος που εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων, σημειώνοντας δυο γκολ μέσα σε 8 λεπτά με Καμαρά (22') και Περόνε (30').  Ενδιάμεσα είχε δοκάρι (Περόνε 25') και όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Γιώργου Δώνη θα έφτανε σε μια άνετη επικράτηση.

Η αποβολή του Φαβάλι με την λήξη του ημιχρόνου, άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά, πίεσε και με την είσοδο του Λεοζίνιο, μείωσε στο 66' με τον Γεωργιάδη, αλλά στη συνέχεια όχι μόνο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να ισοφαρίσει αλλά κινδύνεψε αρκετές φορές στην “κόντρα” να δεχτεί και τρίτο γκολ. Με τη λήξη του αγώνα αποβλήθηκε και ο Νάστος με δεύτερη κάρτα και ο Ατρόμητος έπαιξε με 9 παίκτες στις καθυστερήσεις.

Το φιλμ του αγώνα

7' Ο Καμαρά δεν έκανε καλό κοντρόλ από θέση βολής και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
9' Σουτ του Σουμπίνιο από πλάγια θέση, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μιχαηλίδης
22' ΓΚΟΛ (1-0): Σέντρα του Μπρίτο, ο Καμαρά με κεφαλιά στην κίνηση άνοιξε το σκορ
25' ΔOKAΡΙ. Κοντινό πλασέ του Περόνε, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ράντμαν.
30' ΓΚΟΛ (2-0): Μακρινή πάσα του Μπρίτο, ο Περόνε έκανε άψογο κοντρόλ και με ωραίο πλασέ
πέτυχε το δεύτερο γκολ.
45' ΑΠΟΒΟΛΗ. Ο Φαβάλι εκτέλεσε φάουλ πριν σφυρίξει ο Κωνσταντινέας, και αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα.
51' Eκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο, ο Μιχαηλίδης απέκρουσε και στην αντεπίθεση ο Περόνε σουτάρει άουτ από το ύψος της περιοχής.
66' ΓΚΟΛ (2-1): Σουτ του Λεοζίνιο έξω από την περιοχή, ασταθής απόκρουση του Μιχαηλίδη και ο Γεωργιάδης από κοντά μείωσε το σκορ
89' Μεγάλη ευκαιρία με τον Σαγκανόφσκι που σούταρε από ευνοϊκή θέση και απέκρουσε ο Ράντμαν.
94' Ο Τάτος πέρασε δύο παίκτες του Πανσερραϊκού, απέφυγε και τον Ράντμαν, όμως πλάσαρε άουτ σε κενή εστία!
ΣΚΟΡΕΡ: 22' Καμαρά, 30' Περόνε - 66' Γεωργιάδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σαρμιέντο - Μαβένε, Γαλανόπουλος, Παντελιάδης, Αμο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 45' Φαβάλι (2η κίτρινη), 90' Νάστος (2η κίτρινη)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μιχαηλίδης, Ολιβέιρα, Νάστος, Μπαζίνσκι, Σάμπου, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Φαβάλι, Μπρίτο (67' Σφακιανάκης), Περόνε (70' Σαγκανόφσκι), Καμαρά (38' Τάτος),
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ράντμαν, Γαλανόπουλος, Μαβένε (54' Ντάλε), Αμο, Παπάζογλου, Παντελίδης, Κάστρο (70' Μπρίτες), Μπέλιτς, Τάντιτς (46' Λεοζίνιο), Σουμπίνιο, Γεωργιάδης