Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2011

Premier League: Επική επιστροφή για Νιούκαστλ

150Image via Wikipedia Τη μεγαλύτερη επιστροφή στην Ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ έκανε η Νιούκαστλ, καθώς παρότι βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 4-0 από την Αρσεναλ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4!

Αγωνιστική των ρεκόρ στην Αγγλία, καθώς πέρα από την επιστροφή της Νούκιαστλ, η οποία είναι η μεγαλύτερη στην Ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ, τα 38 γκολ που επιτεύθηκαν αποτελούν νέο ρεκόρ και μάλιστα ενώ χρειάζονται ακόμη 3 παιχνίδια για να ολοκληρωθεί η αγωνιστική! Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν τα 36 γκολ της 15ης αγωνιστικής τον περασμένο Νοέμβριο.

Οι «κανονιέρηδες» βρέθηκαν να προηγούνται στο 26' με το εντυπωσιακό 4-0, όμως τελικά δεν κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Ο Γουόλκοτ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3', ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τζούρου έκανε το 2-0 για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ. Τα τέρματα του Φαν Πέρσι στο 10' και στο 26' συνηγορούσαν στο γεγονός ότι οι Λονδρέζοι δεν κάνουν απλά περίπατο, αλλά ετοιμάζονται να συντρίψουν τη Νιούκαστλ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντιαμπί αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 50' και όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 69' με πέναλτι του Μπάρτον, ενώ ο Μπεστ στο 75' έδωσε ελπίδες στην ομάδα του κάνοντας το 2-4. Η νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάρτον στο 83' έβαλε την ομάδα του Πάρντιου ξανά στο παιχνίδι, με τον Τιοτέ να ολοκληρώνει το μεγάλο come back στο 88' σε έναν απίστευτο αγώνα!

Στο τέλος η Τότεναμ

Η Τότεναμ πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπόλτον στις καθυστερήσεις με τον... ξεχασμένο Κράνιτσαρ, καθώς της επιβλήθηκε με 2-1 στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και έπιασε την Τσέλσι στην 4η θέση της βαθμολογίας. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6' ο Ράφαελ Φαν ντερ Φάαρτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως ο Ντάνειλ Στάριτζ με το δεύτερό του γκολ σε ισάριθμους αγώνες με την ομάδα του Όουεν Κόιλ, έφερε προσωρινά το παιχνίδι στα ίσα στο 55'. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κροάτης μεσοεπιθετικός έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του Χάρι Ρέντναπ.

Η Έβερτον με τέσσερα γκολ του Λουίς Σαχά επικράτησε πολύ δύσκολα της Μπλάκπουλ με 5-3, ενώ σημαντικό βήμα για τη σωτηρία της έκανε η Γουίγκαν, επικρατώντας με 4-3 της Μπλάκμπερν. ’στον Βίλα και Φούλαμ έμειναν στο 2-2, ενώ μεγάλη ανατροπή έκανε η Στόουκ, η οποία με δύο τέρματα του Ρόμπερτ Χουτ στα τελευταία λεπτά, επιβλήθηκε της Σάντερλαντ με 3-2.

Τέλος, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε άνετα της Γουέστ Μπρομ με 3-0.