Τετάρτη 26 Μαΐου 2010

Β’ Εθνική πλέι οφ: Νίκη ανόδου ο Πανσερραϊκός

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός στο Ηράκλειο σε βάρος του ΟΦΗ με 1-0 για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης της ειδικής βαθμολογίας, που οδηγεί στη Σούπερ Λίγκα. Ο Εθνικός κέρδισε στο Ελληνικό τον Πιερικό με 2-1 και παραμένει μέσα στο παιχνίδι της ανόδου.
Στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλο το διάστημα του αγώνα, έχασε ευκαιρίες και τελικά τιμωρήθηκε από τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου. Μια άτυχη στιγμή του Κωνσταντινίδη στο 80ο λεπτό που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στάθηκε αρκετή για να πάρει ο Πανσερραϊκός την πολύτιμη νίκη και να είναι πλέον το φαβορί για την άνοδο. Το παιχνίδι είχε πολλές διακοπές, με αποτέλεσμα να λήξει με καθυστέρηση 15 λεπτών.

Ο Εθνικός μετά τη νίκη που πέτυχε σε βάρος του Πιερικού με 2-1 εξακολουθεί να διεκδικεί την πρώτη θέση. Στο 45ο λεπτό ο Βραζιλιάνος Τσουμπίνιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 49’ ο Πορτογάλος Φερέιρα έκανε το 2-0. Η ομάδα της Κατερίνης μείωσε στο 64ο λεπτό με πέναλτι του Αργεντινού Ντιέγκο Μαρτίνες.
Αποτελέσματα και σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ:
ΟΦΗ-Πανσερραϊκός 0-1
 (80’ αυτ. Κωνσταντινίδης).Εθνικός-Πιερικός 2-1 (45’ Τσουμπίνιο, 49’ Φερέιρα-64’ πεν. Μαρτίνες).

Βήμα σωτηρία για τη Δόξα Δράμας

Η Δόξα Δράμας νίκησε τον Θρασύβουλο με 2-0, πέρασε στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας και απέκτησε προβάδισμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Στο άλλο παιχνίδι ο Ιωνικός παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Ρόδο και πλέον οι δύο ομάδες θα δώσουν μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Αποτελέσματα και σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ:

Ιωνικός - Ρόδος 1-1
(88' Κριστόρι-74' Πελέκης)Δόξα Δράμας - Θρασύβουλος 2-0 (26' Χλωρός, 62' Πινδώνης)