Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2011

Μπάσκετ Α1: Νίκη ανάσα για τον Πανιώνιο

Πολύ σημαντική νίκη επί του Πανελληνίου με 86-69 πέτυχε ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κόβιλ, που πέτυχε 18 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό του αγώνα και με εξαιρετική απόδοση στη δεύτερη περίοδο, που δέχθηκαν μόλις 5 πόντους και σημείωσαν 20, έχτισαν μεγάλη διαφορά που τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Εξαιρετική η απόδοση των ψηλών για τον Πανιώνιο, καθώς εκτός του Κόβιλ, που πέτυχε 18 πόντους, πολύ καλός ήταν και ο Αλεξιτς, που πρόσθεσε ακόμα 11 πόντους και μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν και πάλι ο Σμιθ, ο οποίος όμως έμεινε σε ρηχά νερά σε σχέση με τα στάνταρ του.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-26, 65-47, 86-69

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Άντερσον 14 (1), Αθανασούλας, Άλεξιτς 11, Γιαννόπουλος 4, Τσιάρας 5, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 4, Ιωάννου 9 (1), Σαρικόπουλος, Κόβιλ 18, Παραγυιός, Μπάρλος 13 (1).
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 7 (1), Παπαμακάριος 11, Μπέιλι 4, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 12 (2), Σμιθ 13 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος 12 (2), Ούντριχ, Φράνσις 10, Όστοϊτς, Κομποδιέτας