Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2011

Με τρύπια άμυνα έπεσε αμαχητί στο Βέλγιο η ΑΕΚ έχασε 4-1

Χειρότερο ξεκίνημα στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ δεν θα μπορούσε να φανταστεί η ΑΕΚ. Ο “δικέφαλος” έδωσε κακή παράσταση στις Βρυξέλλες και ηττήθηκε 4-1 από την Άντερλεχτ χωρίς να προβάλει την παραμικρή αντίσταση. Η “Ένωση” δεν παρουσίασε καμία βελτίωση σε σχέση με πέρσι, όταν είχε ηττηθεί στο ίδιο γήπεδο με 3-0, ειδικά στο ανασταλτικό κομμάτι, καθώς η άμυνά της έμπαζε από παντού. Μέγας πρωταγωνιστής ο σκόρερ τριών γκολ Ματίας Σουάρες (16', 40', 84', ενώ ακόμα ένα σημείωσε ο Μίλαν Γιοβάνοβιτς. Μοναδική “όαση” για τους “κιτρινόμαυρους” ο Λεονάρντο (σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ στο 36ο λεπτό), ένας παίκτης που βρέθηκε ουκ ολίγες φορές στην πόρτα της εξόδου ως περιττός..

Ο Χιμένεθ παρέταξε για άλλη μία φορά την ομάδα με επιθετικό δίδυμο τους αργούς Γκούντιονσεν και Λυμπερόπουλο, αόρατοι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ αρνητικός ήταν και ο Λαγός που προτιμήθηκε στη θέση του Χοσέ Κάρλος. Όμως το πραγματικό πρόβλημα ήταν η άμυνα. Οι πλάγιοι μπακ δεν μπορούσαν να συγκρατήσουν τους αντιπάλους τους (μετά την είσοδο του Κάρλος και χωρίς βοήθεια ο Γεωργέας φάνηκε πελαγωμένος), ο Γκέντσογλου δεν ήταν ποτέ στη σωστή θέση, ενώ ο Βάργκας, όσο και αν προσπαθούσε, δεν είχε ανάσες για να κυνηγήσει. Όμως ακόμα πιο απογοητευτικοί ήταν οι κεντρικοί αμυντικοί. Ο Δέλλας έχανε τον αντίπαλό του και δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τις ντρίμπλες του Σουάρες, ενώ και ο Μανωλάς ήταν μετριότατος, για να ολοκληρώσει την παρουσία του με μία χαζή αποβολή στο 77', αφού ενώ είχε κάρτα μπλέχτηκε σε “κοκορομαχία” με τον Γιοβάνοβιτς.

Μοναδικό θετικό μέσα στο ναυάγιο, η απόδοση του Λεονάρντο. Ο Βραζιλιάνος, ένας παίκτης τον οποίο η διοίκηση και ο προπονητής έθεσαν τον Ιανουάριο εκτός ομάδας και όλο το καλοκαίρι τον “δειγμάτιζαν” ως αντάλλαγμα για μετεγγραφές, συνεχίζει να είναι ο κορυφαίος της παίκτης μέχρι τώρα, στα ελάχιστα επίσημα ματς της σεζόν. Αλλά ακόμα και στο ματς με την Άντερλεχτ, ο Χιμένεθ δεν φάνηκε να εκτιμά την απόδοσή του, αφού τον απέσυρε νωρίς για να περάσει στο ματς τον Σιαλμά, την ώρα που ήταν φανερό ότι ο “περιττός” στην ενδεκάδα ήταν ο Γκούντιονσεν.

Την Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου η ΑΕΚ φιλοξενεί στο Ολυμπιακό Στάδιο την αυστριακή Στουρμ Γκρατς. Εκεί θέλει πάση θυσία τη νίκη, αφού σε αντίθετη περίπτωση θα χρειάζεται μία σειρά από θαύματα για να προκριθεί στη φάση των “32” του Γιουρόπα.

Το φιλμ του αγώνα

4' Δυνατό μακρινό αριστερό σουτ του Καράμπελα, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Προτό
10' Ο Μανωλάς διορθώνει το αρχικό του λάθος και κόβει τον Φερνάντο πριν βγει τετ-α-τετ με την εστία.
13' Μακρινό συρτό σουτ του Σουάρες, η μπάλα έφυγε λίγο έξω
15' Ο Γκούντγιονσεν βγήκε μόνος μπροστά από μπαλιά του Λεονάρντο,αλλά υπό την πίεση του Κουγιατέ
16' ΓΚΟΛ (1-0): Από το τίποτα η ΑΕΚ έφαγε γκολ. Ο Σουάρες μπήκε κάθετα στην περιοχή καταδιωκόμενος από τον Δέλλα, έπεσε στο έδαφος, ο Δέλλας αδράνησε σηκώνοντας τα χέρια (ο,τι δεν έκανε πέναλτι) και ο φορ της Άντερλεχτ πλάσαρε πεσμένος τον Κωνσταντόπουλο που έδειξε αιφνιδιασμένος και δεν μπόρεσε ν' αντιδράσει.
22' Ο Σουάρες απέφυγε με καταπληκτική κίνηση τον Γεωργέα, γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε χωρίς να την βρει κανείς
33' ΓΚΟΛ (2-0): Ο Φερνάντο είδε την κίνηση του Γιοβάνοβιτς, σέντραρε από δεξιά και ο Σέρβος, ξεχασμένος από τους αμυντικούς μέσα στην περιοχή, νίκησε με κεφαλιά τον Κωνσταντόπουλο
36' ΓΚΟΛ (2-1): Με ένα πανέμορφο γκολ ο Λεονάρντο έβαλε και πάλι την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, πέρασε με εξαιρετική κίνηση δύο αντιπάλους και πριν συγκλίνει πάνω του και τρίτος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ιδανικό πλασέ
40' ΓΚΟΛ (3-1): Ατομική κίνηση του Σουάρες από αριστερά, είδε τον Γεωργέα να του αφήνει χώρο και με πολύ ωραίο πλασέ στην απέναντι γωνία έδωσε πάλι προβάδισμα δύο γκολ στους Βέλγους
53' Μόνος του στο ύψος της περιοχής ο Φερνάντο, του σουτ του δεν ήταν καλό και ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε
65' Κάθετη μπαλιά του Σουάρες, ο Γιοβάνοβιτς από κοντά πλάσαρε πάνω στον Κωνσταντόπουλο
77' ΚΟΚΚΙΝΗ: Σε αψιμαχία με τον Γιοβάνοβιτς έμπλεξε ο Μανωλάς, οι δύο παίκτες είδαν από μία κίτρινη, αλλά ο αμυντικός της ΑΕΚ είχε ήδη παρατηρηθεί από τον διαιτητή και αποβλήθηκε
84' ΓΚΟΛ (4-1): Λάθος του Χοσέ Κάρλος, έχασε φτηνά την μπάλα από τον Κλίσταν, βρήκε τον Σουάρες και αυτός αφού "άδειασε" με καταπληκτική ντρίμπλα τον Δέλλα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ

ΣΚΟΡΕΡ: 16', 40', 84' Σουάρες, 33' Γιοβάνοβιτς - 36' Λεονάρντο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάρλος Γκόμες (Ισπανία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιούχας, Γιοβάνοβιτς - Βάργκας, Μανωλάς
ΚΟΚΚΙΝΗ: 77' Μανωλάς (2η κιτρ.)

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (Άριελ Γιάκομπς): Προτό, Ντεσάχτ, Γιούχας, Βασιλιέφσκι, Ζιλέ, Μπίλια, Κουγιατέ (85' Σαφάρι), Κλίσταν, Φερνάντο, Σουάρες (85' Ντε Σούτερ), Γιοβάνοβιτς (80' Γιακοβένκο)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Κωνσταντόπουλος, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γεωργέας, Βάργκας, Γκέντσογλου, Λαγός (46' Χοσέ Κάρλος), Γκούντγιονσεν, Λεονάρντο (71' Σιαλμάς), Λυμπερόπουλος (57' Μπέλεκ)