Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2011

Σούπερ ματς στο «Ολντ Τράφορντ»

Καταπληκτικό παιχνίδι στο «Ολντ Τράφορντ» όπου Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Βασιλεία πρόσφεραν θέαμα και πολλά γκολ (3-3)

Στα πλαίσια του 3ου ομίλου λοιπόν η Βασιλεία έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να φύγει νικήτρια από το «Ολντ Τράφορντ».

Η Γιουνάιτεντ, προηγήθηκε 2-0 στο α' μέρος. Ο Γκιγκς «κέρναγε» και ο Γουέλμπεκ σκόραρε.

Με δύο ασιστ του Ουαλού λοιπόν, ο Γουέλμπεκ έδωσε σε δύο λεπτά (16' και 17' ) προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Βασιλεία «απάντησε» όμως στο β' μέρος σχεδόν με το ίδιο νόμισμα, αφού ισοφάρισε σε τρία λεπτά, με τους Φαμπιάν Φραι (58' ) και Αλεξ Φράι (60' )!

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά προηγήθηκε με πέναλτι που εκτέλεσε ο Αλεξ Φράι στο 76' . Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ με τις δύο ομάδες να έχουν φάσεις για γκολ, αλλά τελικά, η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε στο 90' με κεφαλιά του Γιανγκ!

Στο άλλο ματς: Οτελούλ Γκαλάτι-Μπενφίκα 0-1 (Σέζαρ 41' ).

Στον 4ο όμιλο, η Ρεάλ Μαδρίτης, νίκησε τον Αγιαξ 3-0 και έκανε το 2/2. Σκόραρε δύο φορές στο α' μέρος, με τους Κριστιάνο Ρονάλντο (25' ) και Κακά (41' ). Στο β' μέρος ήταν η σειρά του Μπενζεμά (49') να σημειώσει το 3-0

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λυών νίκησε 2-0 τη Ντυναμό Ζάγκρεμπ, με γκολ των Γκομίς (23' ), Κονέ (42' ).

***Στον 1ο όμιλο, ο Μάριο Γκόμεζ πέτυχε δύο γκολ για τη Μπάγερν στο α΄μέρος (38' και 45' ) και η ομάδα της Βαυαρίας επικράτησε 2-0 της Μάντσεστερ Σίτι σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της στη φάση των ομίλων.

Στο άλλο ματς, η Νάπολι νίκησε 2-0 τη Βιγιαρεάλ με γκολ των Χάμσικ (14' ), Καβάνι (17' πεν).

***Στον 2ο όμιλο,  Τραμπζοσπορ-Λιλ 1-1 (75' Κόλμαν πεν-,Σό 31'),  ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ιντερ 2-3.