Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2011

Γλίτωσε στο τέλος το “έμφραγμα” ο Ολυμπιακός

Το κουτσουρεμένο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας αρχίζει να προσφέρει τις πρώτες έντονες συγκινήσεις. Στη δική του πρεμιέρα ο Ολυμπιακός γλίτωσε στο τέλος με δυο γκολ το “έμφραγμα” στο Καραϊσκάκη και κέρδισε με 2-1 την Ξάνθη. Το “έμφραγμα” γλίτωσε και η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ όπου νίκησε (1-0) τον Εργοτέλη που έχασε γκολ με το τσουβάλι. Τη νίκη της ημέρας πέτυχε ο ΠΑΟΚ: 2-1 στη Ν.Σμύρνη τον Πανιώνιο.

Στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός ήρθε αντιμέτωπος με το κάζο της χρονιάς. Βρέθηεκ από το 14' πίσω στο σκορ, όταν η Ξάνθη προηγήθηκε με καταπληκτικό γκολ του Μαρσελίνιο. Πήρε το φιλί της ζωής από τον Πάντελιτς με την ισοφάριση στο 86' και έφτασε στην ολική ανατροπή στο 94' με τον Τζιμπούρ. “Είμαστε μια ομάδα που παλεύουμε ως το τελευταίο λεπτό και γι αυτό είμαστε πρωταθλητές...” σχολίασε στο τέλος ανακουφισμένος ο Βαλβέρδε.

Στο (άδειο λόγω τιμωρίας) Ολυμπιακό Στάδιο, ο Εργοτέλης έχανε τη μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, είχε πέντε τετ-α-τετ, τρία απ' αυτά έχασε ο Μπούντινιρ, αλλά το γκολ της νίκης (1-0) το πέτυχε η ΑΕΚ με τον Μάκο στο 31'. MVP με σωτήριες επεμβάσεις ο Αραμπατζής. Στο τέλος ο Χιμένεθ δήλωσε ότι η ΑΕΚ θα κερδίζει φέτος με ιδρώτα, δάκρυα και αίμα!

Στη Ν.Σμύρνη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 16' με τον Αθανασιάδη, ο Πανιώνιος ισοφάρισε με καταπληκτικό γκολ του Εστογιανόφ στο 35' και ο Σαλπιγγίδης σο 64' χάρισε τους 3 βαθμούς της νίκης στο “δικέφαλο”. Στο ημίχρονο, οπαδοί του ΠΑΟΚ ήρθαν στα χέρια με τις δυνάμεις της αστυνομίας, έσπασαν καθίσματα και τα ΜΑΤ έκαναν χρήση χειροβομβίδων κρότου-λάμψης.

Στα Γιάννινα, παρθενική νίκη για τον ΠΑΣ που με σκόρερ τους Μπακαγιόκο (21'), Γεωργίου (59') και Ζαϊρί (84' επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης για τον οποίο σκόραρε με πέναλτι ο Τσαμπουρής (37').

Στα δυο σαββατιάτικα παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός παίζοντας από το 3'με 10 παίκτες (αποβολή Καρνέζη – ντεμπούτο στο πρωτάθλημα του 17χρονου τερματοφύλακα Καπίνο), βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 53' από την κεφαλιά του Μήτρογλου και τελικώς έφυγε με με ένα βαθμό από το Περιστέρι (1-1) χάρη στο γκολ του Λέτο στο 86. Στην Κέρκυρα, εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και νίκη (3-2) του νεοφώτιστου Παναιτωλικού με πρωταγωνιστές και σκόρερ τους Θεοδωρίδη, Καμαρά και Χαριστέα.

Την Τετάρτη θα γίνει στα Πηγάδια ο εξ αναβολής αγώνας Ξάνθης-ΑΕΚ, ενώ το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα συνεχιστεί το πρωτάθλημα με 6 ματς της 4ης αγωνιστικής. Στα αξιοσημείωτα ότι ακολουθούν δυο σερί ρεπό για τον Παναθηναϊκό (με ομάδα Α και ομάδα Β) κι ως εκ τούτου θα ξαναπαίξει στο πρωτάθλημα στις 16 Οκτωβρίου στην Ξάνθη!