Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2011

Εύρώλίγκα : Πάλεψε ο ανέτοιμος ΠΑΟΚ

PAOK Thessaloniki BC logoImage via Wikipedia Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην πρεμιέρα των προκριματικών της Ευρωλίγκας και αποκλείστηκε από τη διεκδίκηση ενός «εισιτηρίου» που θα τον οδηγούσε στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι Θεσσαλονικείς, που ηττήθηκαν 77-64 από την Γαλατασαράι στη «Siemens Arena» του Βίλνιους, μπορεί να είδαν την πόρτα της Ευρωλίγκας να κλείνει, αλλά αυτή των ομίλων του EuroCup ανοίγει, καθώς ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της ULEB.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-34, 51-60, 64-77

Με πιεστική άμυνα και επιθετική άνεση, οι Τούρκοι προηγήθηκαν στο 6’ με 6-11. Προβάδισμα που εξανεμίστηκε σε δύο λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί 8-0 (14-11 8’), βελτιώνοντας τη δική του άμυνα και έχοντας επιθετικά εκφραστές τους Ράιτ (ένα τρίποντο, ένα δίποντο), Γκόρι (τρίποντο). Ολοκλήρωσε, δε, το δεκάλεπτο έχοντας τα ηνία στα χέρια του (18-15) και τους Γκόρι, Ράιτ να εξακολουθούν αποτελούν... εγγύηση στο έργο του.

Το τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου βρήκε τη Γαλατασαράι να «τρέχει» δικό της σερί 6-0, εκμεταλλευόμενη λάθη των ΠΑΟΚ, κύρια με τον Στίγκερς, και να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα (18-21). Διαδοχικά καλάθια του Γκόρι διαμόρφωσαν στο 22-21 (15’), με τον Αντριτς να παίρνει την κατάσταση στα.. χέρια του και να επιβάλλει το αγωνιστικό «θέλω» της ομάδας του στο παρκέ (26-29 1.30’ πριν το ημίχρονο).

Με ένα τρίποντο στο 19’, στην εκπνοή της επίθεσης του ΠΑΟΚ, από τον Καλαμπόκη και ένα ακόμη από τον Ντικούδη (με τον Αντριτς να σκοράρει επίσης στο ενδιάμεσο), έγινε το 32-31 δευτερόλεπτα πριν φύγουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να κρατήσει το προβάδισμα, έχασε αιφνιδιασμό με τον Τσακαλέρη και με το άκουσμα της κόρνας για τη λήξη, ο Αρσλάν ευστόχησε σε τρίποντο και «έγραψε» το 32-34 για το ημίχρονο.

Όπως τελείωσε, έτσι άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο, με τρίποντο του Αρσλάν (32-37), με τη Γαλατασαράι να συντηρεί προβάδισμα γύρω από τους 5 πόντους, ως το 24’ όταν και ο ΠΑΟΚ μείωσε με τρίποντο του Στίγκερς (41-43).

Οι Τούρκοι από εκεί και πέρα άρχισαν να ξεφεύγουν, έχοντας, χωρίς να το έχουν ανάγκη, και την εύνοια των διαιτητών. Στο 29’ η διαφορά υπέρ τους έφτασε τους 9 (43-52), με τον Αρσλάν να αποτελεί το... σταθερό επιθετικό χέρι τους. Στο 1.20’ πριν το τέλος της περιόδου «έπιασε» τους 12 (46-58) και με τρίποντο του Καλαμπόκη, στη λήξη, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 9 πόντους (51-60).

Η... χαρά δεν κράτησε για πολύ για τον «Δικέφαλο». Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου οι τυπικά φιλοξενούμενοι απέκτησαν «αέρα» 13 πόντων (51-64). Λίγο αργότερα, με τρίποντο του εξαιρετικά αποτελεσματικού στο δεύτερο ημίχρονο, Λούκας, προηγήθηκαν με 14 (53-67 33’).

Ο ΠΑΟΚ επιστράτευσε πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, μείωσε στο 34’ στους 11 πόντους, με γκολ φάουλ του Ντικούδη (αγωνίστηκε έχοντας πάρει αντιπυρετικά), 56-67 και στους 10 στο 35’, με τρίποντο του Καλαμπόκη (59-69). Η αντίπαλός του, ωστόσο, είχε τον... τρόπο σε κάθε περίπτωση να μη χάνει τη συγκέντρωσή της.

Στο 37’ η Γαλατασαράι προηγήθηκε με 15 πόντους (59-74) και κάπου εκεί τελείωσε το ματς.. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς για τους Τούρκους ήταν το +18 (59-77).

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Γκίντενς, Στίγκερς 6 (2), Αράπης, Γκόρι 17 (1), Ντικούδης 10 (1), Καλαμπόκης 16 (4), Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ 11 (1), Γιαννακίδης, Καλλές 4, Τσακαλέρης

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ: Σιπ 4, Λάκοβιτς 2, Σούμπερτ 2, Ασίκ 3 (1), Αντριτς 15, Αλντεμίρ 11, Λούκας 21 (2), Σονγκάιλα 5, Αρσλάν 14 (2), Οζέρ