Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2011

Tελικά στην 6η θέση η Εθνική μπάσκετ(ήττα με 73-69 απο Λιθουανία)

Απαλλαγμένη από άγχος, καθώς ο στόχος της πρόκρισης στο Προολυμπιακό Τουρνουά είχε επιτευχθεί, η εθνική πάλεψε, κοίταξε στα μάτια τους οικοδεσπότες του Ευρωμπάσκετ, αλλά ηττήθηκε στις... λεπτομέρειες. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 73-69 από τους Λιθουανούς σε αγώνα για τις θέσεις 5-6 και κατέκτησε την έκτη θέση της διοργάνωσης.

Κορυφαίος από τους νικητές (5η θέση), που επίσης θα διεκδικήσουν το επόμενο καλοκαίρι (2-8 Ιουλίου) μία θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, ο Πόσιους με 13 πόντους. Από την Εθνική ξεχώρισε ο Καλάθης με 16 πόντους και 7 ασίστ.

Καταστροφικό για την εθνική υπήρξε το τρίτο δεκάλεπτο, όταν δεν βρήκε λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης της Λιθουανίας (1/13 τρίποντα). Ωστόσο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που στερήθηκε των υπηρεσιών των Ζήση, Καϊμακόγλου, Μαυροειδή (τραυματίες) μάζεψε τα "κομμάτια" του στην τελευταία περίοδο, βρήκε το τρίποντο από τα χέρια του Βασιλειάδη (2) και άγγιξε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-37, 56-48, 73-69

Καλάθης μοίραζε (3ασ.), Κουφός και Φώτσης κάρφωναν... Με τον άσο του Παναθηναϊκού να οργανώνει μαεστρικά τις επιθέσεις της εθνικής στο πρώτο δεκάλεπτο, οι διεθνείς πραγματοποίησαν ιδανική αρχή και με πρωταγωνιστή τον Φώτση (7π. στο α΄ δεκ.) προηγήθηκαν γρήγορα με 8-2 (5΄). Πέντε διαδοχικοί πόντοι (1τριπ.) του Καλνιέτις έφεραν τη Λιθουανία σε απόσταση αναπνοής (8-7), αλλά με τον Καλάθη να συνεργάζεται άψογα με τον Κουφό η εθνική προηγήθηκε 12-9, μετά από εντυπωσιακό «alley-oop» του Έλληνα σέντερ, κάτι που επαναλήφθηκε 30΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου, με τον Καλάθη να «μοιράζει» αυτή τη φορά ασίστ στον Φώτση και τον τελευταίο να διαμορφώνει το 20-12. Οι Λιθουανοί πάντως μείωσαν με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου σε 20-14, με τον Πόσιους.

Η εθνική μπορεί να μην πήρε βοήθειες από τα 6.75 μέχρι το ημίχρονο (1/10)
, αλλά οι αιφνιδιασμοί, ο γρήγορος ρυθμός που είχε επιβάλει στον αγωνιστικό χώρο και ο επιθετικός πλουραλισμός της επέτρεψαν να κρατήσει το προβάδισμα. Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κύλησαν ιδανικά για τους διεθνείς, οι οποίοι με 4 διαδοχικούς πόντους του Κουφού ξέφυγαν με 10 (24-14). Ωστόσο, η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα συνέβαλε ώστε η Λιθουανία να απαντήσει και με επιμέρους σκορ 13-5, με πρωταγωνιστή τον Γιαβτόκας που κέρδισε μάχες κάτω από τα καλάθια (10π.), να μειώσει σε 29-27 στο 16΄. Μπουρούσης και Καλάθης έδωσαν λύσεις, ενώ το έξυπνο φάουλ που κέρδισε στα 9΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Παπανικολάου από τα 6.75 βοήθησαν την εθνική να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +5 (37-32).

Στην τρίτη περίοδο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «εγκλωβίστηκε» στην άμυνα ζώνης των Λιθουανών και με τα τρίποντα να μη βρίσκουν στόχο (1/13) έχασε το προβάδισμα. Ένα γρήγορο 8-0 των «οικοδεσποτών» με πρωταγωνιστή τον Γιανκούνας (6π., με ένα τριπ.) έφερε τους Λιθουανούς στο +1 (40-39), ακολούθησε τεχνική ποινή του Ζούρου για διαμαρτυρία και τότε ήρθε η κατάρρευση... Η εθνική, που υστερούσε στα ριμπάουντ και κυρίως στα επιθετικά, δέχθηκε στην τρίτη περίοδο (56-48) επιμέρους σκορ 24-11, με τις προσπάθειες των Καλάθη, Παπανικολάου και Κουφού να μην είναι αρκετές...

Στον... επίλογο του αγώνα, η εθνική πάλεψε για την ανατροπή, συγκεντρώθηκε στην άμυνα, βρήκε το τρίποντο (4/8 με 2 του Βασιλειάδη) και άγγιξε την ανατροπή. Το σύνθημα της αντεπίθεσης δόθηκε με το... καλημέρα, με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί από τα 6.75 και να μειώνει σε 56-51. Ο Κουφός με τέσσερις διαδοχικούς πόντους κράτησε την Ελλάδα κοντά στο σκορ, ενώ η δεύτερη διαδοχική τρίποντη "βόμβα" του γκαρντ της Μπιλμπάο έφερε την εθνική στο -3 (61-58, στο 36΄). Τη σκυτάλη από τα 6.75 πήρε ο Φώτσης και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πέτυχε την ισοφάριση (65-65, 1.30 πριν τη λήξη). Ο Καουκένας έδωσε «ανάσα» στη Λιθουανία, ο Καλάθης υπέπεσε σε λάθος και ο Σονγκάιλα στα 30΄΄ ανέβασε τη διαφορά στο +4 (69-65). Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού διόρθωσε την προηγούμενη επίθεση με τρίποντο (69-68), αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος της εθνικής και οι Λιθουανοί από τη γραμμή του φάουλ πήραν τη νίκη με 73-69, με τον Καλάθη να υποπίπτει σε νέο λάθος στην εκπνοή...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μιγκέλ Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Νταβίντ Σαμπόν (Γαλλία), Μάριους Τσιούλιν (Ρουμανία)

Οι συνθέσεις:

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεστούτις Κεμζούρα): Καουκένας 10, Καλνιέτις 11 (1), Ντελινινκάιτις, Πότσιους 13 (3), Γιανκούνας 10 (1), Σονγκάιλα 12, Γιασάιτις 7 (1), Βαλαντσιούνας, Γιασικεβίτσιους, Γιαβτόκας 10 (10ρ.)

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 4, Βασιλειάδης 13 (2), Καλάθης 16 (1), Φώτσης 13 (2), Παπανικολάου 9, Μπράμος, Κουφός 14.