Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2010

Σούπερ Λίγκα: Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς

Η ΑΕΚ ήταν η θριαμβεύτρια στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς. Μπροστά σε 35.000 κόσμο νίκησε με 1-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο τον Παναθηναϊκό με σκόρερ τον Τζιμπούρ στο 4ο λεπτό. Νωρίς σκόραρε και ο Ολυμπιακός στο Φάληρο (2' Ριέρα) που νίκησε επίσης 1-0 τον Άρη και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και με πρωταγωνιστές τους Τζιμπούρ, Λαγό, Μάκο αλλά και την εξαιρετική της άμυνα κέρδισε δίκαια τον Παναθηναϊκό που έκανε άλλη μια κακή εμφάνιση. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα και μάλιστα χωρίς να δεχτεί γκολ.

Στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, έβαλε νωρίς το γκολ, έχασε ευκαιρίες και πέναλτι (30' Ιμπαγάσα) και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε συντήρηση δυνάμεων. Προφανώς ενόψει και του σαββατιάτικου ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Ο ΠΑΟΚ επανήλθε στις καλές εμφανίσεις και στις νίκες με το 3-1 επί του Πανιωνίου, η Καβάλα συνεχίζει την ανοδική της πορεία (3-1 τον Εργοτέλη), ενώ η Κέρκυρα θριάμβευσε (2-0) στις Σέρρες. Τα τρία σαββατιάτικα ματς έληξαν ισόπαλα.
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

ΑΓΩΝΑΣΣΚΟΡΣΚΟΡΕΡΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
Ατρόμητος-Skoda Ξάνθη 1-1 49' πεν. Περόνε-70' πεν. Έλινγκτον 2.288
Αστέρας Τρίπολης-Ηρακλής 0-0 - 2.482
Ολυμπιακός Βόλου-Λάρισα 1-1 21' Μόνχε-79' Μετίν 11.097
Καβάλα-Εργοτέλης 3-1 28' αυτ. Σασιασβίλι, 53' Νταρσβιλ, 59' Ονουάτσι-89' Λεάλ 1.568
Πανσερραϊκός-Κέρκυρα 0-2 25' Έπσταϊν, 88' Ιωάννου 1.631
ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 3-1 8' Μουσλίμοβιτς, 11' Σαλπιγγίδης, 35' Φωτάκης-77' Μανιάτης Κεκλεισμένων των θυρών
Ολυμπιακός-Άρης1-0 2' Ριέρα
ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0 4' Τζιμπούρ