Πέμπτη 28 Οκτωβρίου 2010

Ευρωλίγκα: Ήττα (73-61) του Ολυμπιακού από την Μπάμπεργκ

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στην Ευρωλίγκα, καθώς έχασε στη Γερμανία από την Μπάμπεργκ με 73-61 για τη 2η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ασύνδετοι σε άμυνα και επίθεση, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, ενώ παρουσίασαν δυστοκία, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να φθάσουν στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε 12-7 με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει 2/2 τρίποντα και έδειξε ότι θα πέρναγε μια ευχάριστη βραδιά. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Τεόντοσιτς και γενικότερα την «ερυθρόλευκη» άμυνα και επίθεση εκτός ρυθμού, η Μπάμπεργκ κατάφερες να ισοφαρίσει στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 16-16 Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, όπως και τα λάθη του, και ενώ στο 13΄ προηγήθηκε 24-20, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 14-4 και στο ημίχρονο πέρασαν μπροστά με 34-28.

Οι επτά διαδοχικοί πόντοι που πέτυχε ο Παπαλουκάς στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 38-34, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Μπάμπεργκ έπαιξε καλή άμυνα, έμεινε κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Ρόμπερτς προηγήθηκε στην εκπνοή με 50-47. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έδειξε να αφυπνίζεται, μείωσε με τον Τεόντοσιτς με 57-53, όμως στη συνέχεια δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του. Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «ερυθρόλευκων» και προηγήθηκαν 61-54, όμως ο Σπανούλης μείωσε σε 63-57 και ενώ απέμεναν 3 λεπτά για το τέλος. Όμως αψυχολόγητες ενέργειες των παικτών του Ολυμπιακού, συνετέλεσαν ώστε η Μπάμπεργκ να αυξήσει τη διαφορά και να φθάσει στη νίκη με 73-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-28, 50-47, 73-61

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Κρις Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 3 (1), Τέρι 6, Σουπούτ 4, Τάντα, Πλέις 2, Ρόμπερτς 23 (3), Τζέικομπσεν 10 (2), Γκαβέλ 11 (1), Χάινς 14.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 13, Νεστέροβιτς 9,Σπανούλης 11 (3), Μπουρούσης 3, Κέσελι, Νίλσεν 8, Παπανικολάου 2, Ερτσεγκ 4 (1), Τεόντοσιτς 11 (2), Λούκας.