Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010

Β’ Εθνική: Νίκες για ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επιβλήθηκε (1-0) στους Ζωσιμάδες της Αναγέννησης Καρδίτσας και πέτυχε την 7η νίκη του και 4η διαδοχική στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ κέρδισε (1-0) τον Θρασύβουλο στη Φυλή, σημείωσε την 5η διαδοχική του νίκη με τον Νίκο Αναστόπουλο στον πάγκο και απέχει 3 βαθμούς από τα Γιάννινα.

Ο Ανδράλας στο 27ο λεπτό πέτυχε το γκολ που χάρισε τη νίκη στον ΠΑΣ, σκοράροντας για δεύτερη φορά από την αρχή της σεζόν. Οι Γιαννιώτες θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 60’, αλλά το σουτ του Μπακαγιόκο βρήκε στο δοκάρι.

Ο Νιγηριανός Σαΐμπου Γιακούμπου σημείωσε στο 23ο λεπτό το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Κρήτης. Ο Γιακούμπου σκόραρε για 3η φορά φέτος και για δεύτερο σερί ματς.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη (3η φετινή) πέτυχε ο Διαγόρας, καθώς επικράτησε της Ηλιούπολης με 2-1. Ο Γεωργίου (66’) και ο Ισπανός Ρέγιες (68’) πέτυχαν τα γκολ της ομάδας της Ρόδου που είχε και δοκάρι στο 61’ με τον Πολωνό Ταραχούλσκι.

Η Καλλιθέα παρά το γεγονός ότι έχανε (2-0) στην Κατερίνη από τον Πιερικό, κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ των Χάλαρη (83’) και του 36χρονου Καραδήμου, ενώ είχε δοκάρι στο 61’ με τον Βραζιλιάνο Φαμπίνιο. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τους Γκουγκουλιά (10’) και Πουλάκο (35’).

Αποτελέσματα και σκόρερ της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Αγροτικός Αστέρας - Ιωνικός 2-1
(49' Ναλμπάντης, 60' αυτ. Δελήμπασης-63' Πασάς)

Κυριακή

Δόξα Δράμας-Εθνικός Αστέρας 0-0

Τρίκαλα–Εθνικός 1-0 (70' Κοντογουλίδης)
Ηλιούπολη-Διαγόρας 1-2 (70' Κάμπας-66' Γεωργίου, 68' Ρέγες)
ΠΑΣ Γιάννινα-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (27' Ανδράλας)
Πιερικός–Καλλιθέα 2-2 (10' Γκουγκουλιάς, 35' Πουλάκος-83' Xάλαρης, 92' Καραδήμος)
Θρασύβουλος-ΟΦΗ 0-1 (23’ Γιακούμπου).