Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2010

Άλλα δύο γκολ ο ασταμάτητος Γκέκας

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει με την παρουσία του στη φετινή Μπουντεσλίγκα ο Φάνης Γκέκας.

Ο Λαρισαίος φορ πέτυχε δύο από τα γκολ της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο εκτός έδρας 3-1 επί της Ζανκτ Πάουλι και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 9 γκολ, ένα μπροστά από τον Ντιοπ της Φράιμπουργκ.

Η Ζανκτ Πάουλι προηγήθηκε νωρίς, όμως ο 30χρονος Έλληνας επιθετικός ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με πέναλτι που κέρισε ο ίδιος. Στο 48’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10, λόγω αποβολής του Ασαμόα και στο 71’ ο Γκέκας σφράγισε τη νίκη με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, με πανέμορφο γυριστό σουτ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κάιο στις καθυστερήσεις. Σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκε για τη Φρανκφούρτη και ο Τζαβέλλας, ενώ ο Αμαντίδης, που προέρχεται από τραυματισμό, έμεινε στον πάγκο.

Τη νίκη μετά από τρεις αγώνες γνώρισε η Βόλφσμπουργκ, που με δύο γκολ του Τζέκο έβαλε σε ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες την ουραγό Στουτγκάρδη, την ώρα που νέα ήττα γνώρισε η Βέρντερ στη Βρέμη, 3-2 από τη Νυρεμβέργη.

Στο παιχνίδι της Παρασκευής η Μπάγερν νίκησε 4-2 τη Φράιμπουργκ και μείωσε στους 9 τη διαφορά από την κορυφή.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπάγερν Μον.-Φράιμπουργκ 4-2
(40’ Ντεμικέλις, 61’ Γκόμεζ, 73’ Τίμοστσουκ, 80’ Κρόος-64’ Ράιζινχερ, 87’ αυτ. Μπράαφχαϊντ)

Σάββατο

Βέρντερ Βρέμης-Νυρεμβέργη 2-3
(5’ Αλμέιδα, 92’ Πιζάρο-45’, 73’ Γκουντογκάν, 47’ Εκίτσι)
Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-0 (6’, 76’ Τζέκο)
Κολονία-Αμβούργο 3-2 (11’, 29’, 83’ Νοβάκοβιτς-15’ Πέτριτς, 24’ Σον)
Καϊζερσλάουτερν-Γκλάντμπαχ 3-0 (72’ Τίφερτ, 83’ Νέμετς, 88’ Λάκιτς)
Ζανκτ Πάουλι-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (5’ Θαμπράνο-42’ πεν., 71’ Γκέκας, 90’ Κάιο)
Σάλκε-Λεβερκούζεν 19:30