Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2010

Θρίαμβος του Αμαρουσίου στη Ν.Σμύρνη

Το Μαρούσι πέτυχε μεγάλη νίκη σε βάρος του Πανιώνιου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 72-63 και απέδειξε ότι είναι αξιόμαχο, παρά το γεγονός ότι πριν από λίγο καιρό βρισκόταν πολύ κοντά στη διάλυση. Το ματς έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας του Πανιώνιου, ενώ οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πλήρεις ομάδες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα και κρίθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο. Οι «κυανέρυθροι» επηρεάστηκαν πολύ από τον τραυματισμό του Μακ Λίοντ, ο οποίος αποχώρησε μόλις στο 3ο λεπτό και δεν επέστρεψε στο παρκέ. Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 13-7, όμως το Μαρούσι βελτίωσε την απόδοσή του και με τους Κόμματος και Μπόγιτς σε μεγάλη βραδιά πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο 39-37.

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε να περάσει ξανά με έξι πόντους (47-41), αλλά και πάλι το Μαρούσι αντέδρασε, βρίσκοντας αρκετές λύσεις με εύστοχα σουτ τριών πόντων. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν ισόπαλο 59-59, όμως από αυτό το σημείο πήρε την ομάδα στην πλάτη του ο Πορτορικανός Νταβίντ Ουέρτας και οδήγησε το Μαρούσι στη νίκη με 72-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-39, 49-48, 63-72

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νέναντ Μάρκοβιτς): ΜακΛίοντ 3, Αθανασούλας 6, Γιαννόπουλος 6, Τσιάρας 18 (1), Αθηναίου, Μπατής 7 (1), Γιάνκοβιτς 4, Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος 8, Ενόλου 6, Μπάρλος 2
ΜΑΡΟΥΣΙ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μπόγιτς 13, Νοέας 3 (1), Ακεψιμαϊδης, Ουέρτας 15 (2), Χαριτόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 8 (2), Βαβάτσικος, Ουίντεν 9 (1), Κογιαντίνοβιτς 7 (1), Κόμματος 13 (2), Τσόντζος, Σεφερίδης